Polskie Radio

Sygnały Dnia 29 września 2021 roku, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:15
Audio
  • Marlena Maląg: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to okazja, by się zatrzymać i zastanowić, jakie działania są podejmowane dla osób starszych, ale też poświętować (Sygnały Dnia/Jedynka)

Grzegorz Jankowski: Gościem środowych Sygnałów Dnia jest pani Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Dzień dobry pani.

Marlena Maląg: Dzień dobry, witam bardzo serdecznie.

Pani minister, za chwilę Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, z tej okazji odbędą się Ogólnopolskie Senioralia w Tomaszowie Mazowieckim. Senioralia – proszę o szczegóły.

No bo to taki bardzo ważny dzień, właśnie kiedy 1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, to jest taka okazja, aby się chwilę zatrzymać, podsumować, jakie działania są podejmowane dla osób starszych, ale z drugiej strony też poświętować. I ten dzisiejszy dzień w Tomaszowie Mazowieckim z udziałem pana premiera Mateusza Morawieckiego to będzie takie wspólne świętowanie, podsumowanie polityki senioralnej z jednej strony, a z drugiej strony właśnie ciekawe warsztaty, artystyczne występy, program Voice of Senior, który będzie... seniorzy będą swoje talenty odkrywali, pokazywali, ale także będzie młodzież swoje występy dedykowała seniorom. Oczywiście, stoiska, rękodzielnictwo, różne wystawy, które będą towarzyszyły temu przedsięwzięciu, które będzie tak naprawdę cały dzień w Tomaszowie trwało. Przyjadą seniorzy z całej Polski, będą to przede wszystkim osoby, które są uczestnikami klubów, domów seniora, a więc ta wspólna integracja, wymiana doświadczeń i przede wszystkim wspólne podsumowanie polityki senioralnej, dla nas bardzo ważne, bo stawiając na rodzinę, również nie zapominamy o seniorach, budując właśnie to stabilne państwo, gdzie więź międzypokoleniowa, solidarność międzypokoleniowa jest bardzo ważne, a my przez swoje programy możemy seniorom przede wszystkim podziękować za to, że są, i za to, co zrobili przez swoje życie.

Zapraszamy więc do Tomaszowa. Oczywiście, zapraszamy osoby i zachęcamy przy okazji do szczepień. Przypominamy przy okazji, że osoby starsze, również ludzie po pięćdziesiątce mogą przyjąć trzecią dawkę, jeżeli minęło pół roku od pełnego zaszczepienia. No właśnie, wspomniała pani o programach, to przejdźmy do rzeczy, które interesują seniorów, czyli na przykład Polski Ład. Co oznacza kwota wolna 30 tysięcy złotych dla seniorów? Proszę to wytłumaczyć, bo wielu z nich nas teraz słucha.

Szanowni państwo, przede wszystkim, właśnie, wsparcie seniorów. Do tej pory to, co zostało zrobione, bo to ja cały czas przypominam, bo należy utrwalać te dobre rzeczy, to trzynasta emerytura na mocy ustawy wypłacana i wypłacana będzie, w tym roku jeszcze czternasta emerytura w IV kwartale. Te osoby, ci emeryci/renciści, którzy na dzień 31 października mają przyznane, będą mieli świadczenie emerytalno-rentowe, w IV kwartale otrzymają czternastą emeryturę, świadczenie jednorazowe w zależności od dochodu. Natomiast tu chciałabym się zatrzymać i dlaczego jednorazowe? Właśnie dlatego, to, co pan redaktor rozpoczął, Polski Ład, on zakłada kolejne wsparcie w polityce senioralnej. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku 30-tysięcznej spowoduje, że emeryci, którzy mają swoje emerytury, emeryci/renciści, na poziomie do 2500 brutto, nie będą mieli odprowadzanego podatku. Emeryci z wyższą emeryturą również zyskają na tym rozwiązaniu, ale proporcjonalnie w zależności właśnie od wysokości swojej renty i emerytury. A więc to jest kolejne wsparcie, które tej grupie seniorów pozwoli, aby ta jesień życia była stabilna, aby sytuacja finansowa była bezpieczniejsza i aby przede wszystkim ta jesień życia była radosna i abyśmy przede wszystkim umieli podziękować seniorom.

Czyli w takim razie wszystkie osoby, które mają emerytury do 2500 złotych brutto nie zapłacą podatku dochodowego, a wszyscy co powyżej, proporcjonalnie mniej. I w takim razie pytanie kolejne, bo dziś mówiliśmy o oszustach. Czy trzeba... Którzy mówią, że pomogą wypełnić odpowiednie dokumenty. Czy starając się o trzynastą czy o czternastą emeryturę, trzeba w ogóle wypełniać jakieś dokumenty?

Przede wszystkim, właśnie, duża ostrożność, staramy się wprowadzać takie rozwiązania, które są jak najprostsze, a więc zarówno trzynasta emerytura, czternasta emerytura nie wymaga składania żadnego wniosku, żadnego oświadczenia. To wszystko wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a więc razem ze świadczeniem emerytalnym jest wypłacana trzynasta emerytura i tak też będzie czternasta emerytura. Dlatego też chciałabym bardzo zaapelować do naszych seniorów, aby byli ostrożni, aby nie dali się nabierać, a oszustów nie brakuje. Natomiast my staramy się wprowadzać takie rozwiązania, które są proste, stabilne i dają poczucie bezpieczeństwa. A więc nie składamy wniosków, na państwa konta wpłynie dodatkowe świadczenie. Również kiedy mówimy o Polskim Ładzie, rozwiązaniach związanych z polityką podatkową, też seniorzy żadnych dodatkowych formalności w tym zakresie nie będą wypełniali.

Tak więc drodzy seniorzy, jeżeli zadzwoni do was ktoś i się będzie podawał za osobę, która wam pomoże wypełnić dokumenty, spokojnie się rozłącz, czekaj spokojnie na przelew na konto lub na listonosza. Pani minister, ponieważ jestem już człowiekiem starszym, myślę o emeryturze. Czy w takim razie przechodząc na emeryturę, w Polskim Ładzie będę mógł dalej pracować i czy będzie mi się to opłacać?

Panie redaktorze, jeszcze daleko panu do emerytury, ale przede wszystkim warto przypomnieć, przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Jest to przywilej, ale żyjemy coraz dłużej w poczuciu zdrowia, czujemy się coraz lepiej i wielu z nas chce podejmować decyzję o tym, że chce pracować dłużej, chce wdrażać młode pokolenie na wejście na rynek pracy. Dlatego też rozwiązania podatkowe, które będą wprowadzane, będzie zastosowany tak zwany PIT-0 dla osób, które... kobiet, które mają 60 lat, mężczyzn 65, którzy nabędą prawa do emerytury, ale nie będą przechodzili jeszcze na tę emeryturę. I wtedy do kwoty 85 tysięcy nie będzie pobierany podatek, a więc automatycznie świadczenie będzie wyższe, to wynagrodzenie będzie wyższe, składka emerytalno-rentowa będzie odprowadzana, a więc kiedy podejmiemy decyzję o przejściu na emeryturę we właściwym czasie, kiedy rzeczywiście już będziemy potrzebowali odpoczynku albo będziemy się chcieli zająć wnukami lub inną formą aktywności w jesieni życia, to wtedy nasze świadczenie będzie wyższe. I tak powinniśmy przede wszystkim dążyć do tego, aby mając energię, mając swój potencjał, z przywileju korzystać wtedy, kiedy jest ta potrzeba.

Pani minister, jeszcze jedna rzecz. Rząd wczoraj przyjął budżet na przyszły rok, w którym założył, że renty i emerytury wzrosną o niespełna 5%. To już jest pewne?

Panie redaktorze, tak jak zawsze rozmawiamy na ten temat, to znaczy co najmniej o tyle wzrosną. Natomiast ostateczny poziom wzrostu jest wiadomy w miesiącu lutym, kiedy już jest za poprzedni rok ustalona średnia, średni poziom inflacji, i wtedy świadczenie ostatecznie wiemy, o ile wzrośnie. Natomiast wzrośnie na pewno o to prawie 5%, ale spodziewamy się, że może być to także wzrost ciut wyższy.

Tak że w takim razie z nadzieją czekamy na luty. Drodzy państwo, słuchamy rozmowy z panią Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. W drugiej części, którą wysłuchacie na stronie Jedynki oraz w naszych mediach społecznościowych, zapytam między innymi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli kolejne elementy Polskiego Ładu. Zapraszam was do Internetu.

*

Pani minister, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, to wyczytałem w Polskim Ładzie, co to oznacza?

To oznacza kolejne wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi. Rozmawialiśmy przed chwilą o seniorach, ale przecież cały czas rozmawiamy o polityce demograficznej, o wyjściu z pułapki niskiej dzietności, o tym, że należy inwestować w rodziny, bo to jest przyszłość, to jest fundament polskiego państwa. Te działania rozpoczęliśmy, mamy programy 500+, Dobry Start, mamy program Mama 4+, rozbudowany Maluch. Kolejne rozwiązanie tutaj dedykowane dla tych rodziców, którzy mają drugie lub kolejne dziecko w okresie między 12 a 36 miesiącem życia, jest to co do zasady kolejne 500 złotych. Kolejne 500 złotych, aby rodzice mogli podjąć decyzję, w jaki sposób zaopiekują się dziećmi do 3 roku życia, czyli czy jest możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, całkowicie dowolny cel na opiekę. Bo w badaniach, które przeprowadzaliśmy do strategii demograficznej, pokazuje nam jednoznacznie, co jest właśnie rodzicom potrzebne, a więc potrzebne są mieszkania, wiemy o tym, że również ten Sejm będzie zajmował się, zajmuje się ustawą o... zabezpieczeniem wkładu własnego na to własne wymarzone mieszkanie i między innymi będzie trzecie czytanie, a więc głosowanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, 12 tysięcy złotych mają rodzice Rodzinnego Kapitału na 2 lata, mogą sobie podzielić dowolnie – albo przez rok pobierają po 1000 złotych, albo pobierają przez 2 lata po 500 złotych. Oczywiście, świadczenie Rodzina 500+ tym rodzicom również przysługuje, a więc jest to kolejne 500 złotych. Wnioski będą... tak planujemy, wnioski będą składane tylko drogą elektroniczną, wypłata na konto, realizatorem świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a więc tutaj zakładamy pełną automatyzację procesu, aby przede wszystkim usprawnić pobieranie tego świadczenia. I jest to co do zasady kolejne wsparcie dla polskich rodzin.

Świetnie, w takim razie przypomnę naszym słuchaczom, że 500 złotych normalnie przy pobieraniu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zostanie też, tutaj nie ma żadnych co do tego obaw. Pani minister, i takie pytanie: czy to dotyczy również małżeństw formalnych, czy również par, które małżeństwa nie zawarły?

Również dotyczy par, które małżeństwa nie zawarły, dotyczy to rodziców, tak ostatecznie wygląda kształt tej ustawy, choć należy zwrócić uwagę, że przede wszystkim powinniśmy promować małżeństwa, dlatego... Ale ustawa, tak jak powiedziałam, dotyczy par również... także ustawa o wkładzie własnym, zagwarantowanym wkładzie własnym stutysięcznym do własnego mieszkania, również dotyczy par. Natomiast warto jest i warto to mówić, my będziemy też różne kampanie takie promujące rodzinę pokazywać, że tak naprawdę kiedy mówimy o dzietności i zmianie trendów, wyjście z pułapki niskiej dzietności, to trzecie i kolejne dzieci rodzą się przede wszystkim w małżeństwach. A więc warto wspierać siłę małżeństwa, to, o czym mówi Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, że w małżeństwie jest siła, małżeństwem powinniśmy się opiekować, macierzyństwo, rodzicielstwo powinniśmy wspierać. Natomiast zarówno Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i mieszkania z zagwarantowanym wkładem dotyczą również par.

Wnioski o 500+ już niebawem tylko przez Internet, tak?

Tak, dokładnie tak. Ustawa również jest w procesie legislacyjnym, od 1 stycznia 2022 roku planujemy, że wnioski będą składane tylko drogą elektroniczną, wypłata świadczenia na konto. Ten cały proces sprawdziliśmy jak działa na przykładzie programu Dobry Start, czyli tej wyprawki na rozpoczęcie roku, gdzie jeszcze przypomnę tym rodzicom, którzy ewentualnie nie złożyli wniosków, mogą składać je do końca miesiąca listopada, wnioski składają rodzice jeszcze bardziej sprawnie niż była droga hybrydowa, czyli papierowa i elektroniczna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest realizatorem tego zadania, świetnie to zadanie jest wykonywane.

I tak dla ciekawości i aby zobrazować, na czym polega ta automatyzacja, bo czasami wielokrotnie w przestrzeni publicznej pojawiają się takie informacje, że w ZUS-ie będzie ileś tam tysięcy ludzi musiało być zatrudnionych. Przy programie Dobry Start, który jest obsługiwany dziś przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obsługuje to około 20 ludzi, reszta procesu jest całkowicie automatyczna. To jest wyzwanie współczesnego czasu. To przerabialiśmy w pandemii poprzez różne świadczenia, które były wypłacane i firmom, i też osobom, które traciły pracę, właśnie drogą elektroniczną. Do tego dążymy, to jest wyzwanie współczesnego czasu i świetnie się sprawdza.

To kolejny program, o którym pani mówiła w ramach Polskiego Ładu – wkład własny na mieszkanie. Od kiedy? Ile? Dla kogo?

Ustawa jest procedowana w Sejmie, wkład własny do 100 tysięcy złotych jest zagwarantowany dla tych par czy małżeństw, które są na starcie, które będą o swoje własne M się starały. Przede wszystkim co jest ważne w tej gwarancji? Ważne jest to, że jeżeli osoby mają zdolność kredytową, a więc chcą mieć to własne mieszkanie, to odłożenie środków na wkład własny jest trudne. A więc to będzie zagwarantowany przez państwo wkład własny, natomiast jeżeli będą się rodziły dzieci drugie i kolejne, będzie ten wkład też umarzany, ten kredyt będzie umarzany, co jest takim właśnie bonusem i zachęcającym do tego, abyśmy w tej polityce prorodzinnej myśleli o tym, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności. To jest wyzwanie współczesnego czasu ważne dla rodzin, ważne dla gospodarki, ważne dla rozwoju naszego kraju.

I, pani minister, na koniec – jaka będzie minimalna płaca od nowego roku? Minimalna płaca miesięczna i minimalna stawka godzinowa?

Minimalną płacę rząd przyjął na poziomie 3010 złotych, a więc automatycznie stawka godzinowa będzie bliska 20 złotych. Przekroczyliśmy magiczne 3000. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, że ta minimalna płaca jest przez rząd Prawa i Sprawiedliwości cały czas podnoszona. Kiedy obejmowaliśmy rządy w 2015 roku, było to 1750 złotych, dzisiaj jest już ponad 3000. A więc kiedy patrzymy na porównanie do przeciętnego wynagrodzenia, jest to ponad 50%. Dążymy przede wszystkim do tego, aby osobom, które mają te najniższe uposażenia, te świadczenia rosły, żebyśmy mogli być państwem, które... przede wszystkim aby ludziom żyło się coraz lepiej.

Nie wiem, czy stawka godzinowa mi umknęła, ile to będzie, pani minister?

Stawka godzinowa będzie to 19,70, blisko już 20 złotych zbliżamy się.

Dziękuję pani serdecznie. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, była pierwszym gościem środowych Sygnałów Dnia. Dobrego dnia pani minister.

Dziękuję, dobrego dnia wszystkim państwu życzę.

JM