Polskie Radio

Renee Zellweger

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Judy"
Kadr z filmu Judy
Kadr z filmu "Judy"Foto: Monolith Films

Renee Zellweger otrzymała nominację za rolę w filmie "Judy". 

"Judy" (reż. Rupert Goold) to historia amerykańskiej piosenkarki i aktorki, międzynarodowej gwiazdy, Judy Garland (Renee Zellweger). Jest zima 1968 roku, Garland, będąc na życiowym zakręcie, przybywa do Londynu na serię koncertów.

Renee Zellweger (ur. 1959, Katy, Stany Zjednoczone) - zadebiutowała w 1994 roku w filmie "Teksańska masakra piłą mechaniczną: Następne pokolenie". Dwa lata później otrzymała główną rolą w produkcji "Jerry Maguire" w reżyserii Camerona Crowe'a.

W 2000 roku zagrała w filmie "Siostra Betty", w którym wcieliła się w postać kobiety, która pod wpływem silnych emocji wmawia sobie, że jest bohaterką swojej ulubionej opery mydlanej. Za tę rolę otrzymała Złotego Globa. 

W 2002 roku odegrała Roxie Hart w musicalu "Chicago", za co otrzymała Złotego Globa i nominację do Oscara. Rok później otrzymała statuetkę przyznawaną przez Amerykańską Akademię Filmową (i Złotego Globa) za rolę w dramacie "Wzgórze nadziei" w reżyserii Anthony'ego Minghelli.

Najbardziej znana jest z roli Bridget Jones w filmach - "Dziennik Bridget Jones" (2001 rok, nominacja do Oscara), "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" (2004) i "Bridget Jones 3" (2016).

Nominowane w kategorii najlepsza aktorka:

Cynthia Erivo - "Harriet"
Scarlett Johansson - "Historia małżeńska"
Saoirse Ronan - "Małe kobietki"
Charlize Theron - "Gorący temat"
Renee Zellweger - "Judy"