Polskie Radio

Leonardo DiCaprio

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Pewnego razu... w Hollywood"
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprioFoto: Andrea Raffin/shutterstock.com

Leonardo DiCaprio otrzymał nominację za rolę w filmie "Pewnego razu... w Hollywood".

Akcja filmu "Pewnego razu... w Hollywood" (reż. Quentin Tarantino) osadzona jest w 1969 roku w Hollywood. To historia aktora Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) oraz jego dublera Cliffa Bootha. Dalton jest gwiazdą telewizyjną, jednak jego kariera aktorska zaczyna się walić. 

Leonardo DiCaprio (ur. 1974, Los Angeles, Stany Zjednoczone) - na dużym ekranie debiutował jako dziecko. Drzwi do kariery otworzył mu film "Co gryzie Gilberta Grape'a" (1993) Lasse'a Hallströma, w którym zagrał upośledzonego chłopca (nominacja do Oscara).

W latach 90. wystąpił jeszcze w biograficznym "Całkowite zaćmienie" (1995) w reżyserii Agnieszki Holland, w dramacie psychologicznym "Pokój Marvina" (1996) Jerry'ego Zaksa i "Romeo i Julia" Baza Luhrmanna. Najważniejszym filmem z tego okresu, w którym się pojawił był "Titanic" (1997) Jamesa Camerona.

W 2002 roku zagrał główną rolę w filmie "Złap mnie, jeśli potrafisz". Za rolę w filmie wojennym "Krwawy diament" (2006) otrzymał kolejną nominację do Oscara. W 2002 roku wystąpił w filmie "Gangi Nowego Jorku" Martina Scorsese. W kolejnych latach pojawił się w następnych produkcjach tego reżysera, m.in. "Aviator" (2004), "Infiltracja" (2006) i "Wilk z Wall Street" (2013).

W 2016 roku otrzymał Oscara za rolę w filmie "Zjawa" Alejandra Gonzáleza Iñárritu.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor:

Antonio Banderas - "Ból i blask"
Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood"
Adam Driver - "Historia małżeńska"
Joaquin Phoenix - Joker"
Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"