Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Czwórce

Czwórka
Rafał Kątny 03.09.2012
Narodowe czytanie Pana Tadeusza w Czwórce
foto: http://commons.wikimedia.org/aut. Walenty Wańkowicz (1799–1842)

Sprawdź nasze propozycje, przygotowane specjalnie z okazji tego wydarzenia.

Już od poniedziałku 3. września zachęcamy Was do udziału w Narodowym czytaniu "Pana Tadeusza" organizowanym w sobotę 8. września w wielu polskich miastach pod patronatem Prezydenta RP.

Codziennie od poniedziałku do piątku o 11.45 w audycji "Stacja Kultura" młodzi polscy aktorzy mogli pochwalić się znajomością ulubionych fragmentów poematu i opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach z lektury utworu Adama Mickiewicza.

W piątkowym "Poranku Online" podawaliśmy informacje o miejscach i godzinach tego sobotniego wydarzenia, a w audycji "4 do 4" zapraszamy na dyskusję na temat lektur szkolnych, ten wciąż aktualny temat wywołuje burzliwe dyskusje przy okazji zmian proponowanych na listach książek do obowiązkowego przeczytania. "Pan Tadeusz" Mickiewicza jest niekwestionowaną pozycją na tej liście.

W sobotę przez cały dzień w każdej godzinie od 7.00 rano, aż do 18.00 przypominliśmy fragmenty Maratonu z "Panem Tadeuszem", zorganizowanego przez Radio BIS w 1998 roku z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego, Anny Seniuk, Wiktora Zborowskiego, Joanny Trzepiecińskiej, Olgierda Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Englerta, Krzysztofa Kołbasiuka i Andrzeja Seweryna.
A w sobotniej i niedzielnej "Kontrkulturze" zapraszamy na bieżące relacje z akcji w tych miastach, do których dotrą nasi reporterzy. Przedstawimy również relację z rozpoczęcia i pierwszej godziny czytania w Warszawie oraz porozmawiamy z językoznawcą o staropolszczyźnie w literaturze.
Całą akcję podsumujemy w poniedziałkowym "Poranku OnLine". Wyemitujemy także najciekawsze dźwięki zarejestrowane przez Czwórkę podczas Narodowego czytania "Pana Tadeusza".

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji "Poranek OnLine" o książkach w wersji elektronicznej, także tych należących do klasyki literatury polskiej.

Archiwalne nagrania