Polskie Radio

Zielone światło dla Tbilisi. Gruzja bliżej Unii Europejskiej

Jedynka
Tomasz Jaremczak 20.11.2014
Zdaniem obserwatorów, Rosja będzie przeszkadzała we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja
Zdaniem obserwatorów, Rosja będzie przeszkadzała we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja, foto: Ssolbergj/Wikipedia

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE z Gruzją.

To warunkowe "tak" dla Gruzji. - Gruzja jest państwem nowoczesnym i zreformowanym. Występują tam jednak niepokojące zjawiska, w tym prześladowanie opozycji. Dzisiaj mamy analogiczną sytuację w Gruzji, jak w zeszłym roku na Ukrainie. Mówi się o "janukowyczyzacji" Gruzji . Z mieszanymi uczuciami będziemy ratyfikowali tę umowę - powiedział europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski.

Zdaniem eurodeputowanego PiS Ryszarda Czarneckiego, bez przestrzegania podstawowych reguł zbliżenie Gruzji z UE nie będzie możliwe. - To nie może być randka w ciemno. Chcemy na pokładzie naszego europejskiego statku Tbilisi, ale nie możemy zamykać oczu na ewidentne łamanie praw człowieka - wyjaśnił wiceprzewodniczący PE.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się wdrażanie części zapisów umowy stowarzyszeniowej dotyczących wolnego handlu. - Rzecz w tym, by dla Gruzji szerzej otworzyć europejski rynek.  Oprócz tego są duże szanse na liberalizację przepisów  dotyczących wiz dla Gruzinów - podkreślił europoseł SLD Janusz Zemke.

Parlament Europejski zagłosuje za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja jeszcze w grudniu

Tytuł audycji: Aktualności Parlamentu Europejskiego

Prowadziła: Ewa Syta

Materiał reporterski: Krzysztof Horwat

Data emisji: 20.11.2014

Godz. emisji: 8.52

tj