Polskie Radio
Section05
Parlament Europejski

PE: wniosek o odwołanie Ryszarda Czarneckiego. Komentarze

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie podjęła decyzji ws. odwołania europosła PiS Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego parlamentu. Szefowie ugrupowań zamierzają wrócić do tej kwestii na kolejnym posiedzeniu, na początku lutego. Do tego czasu ma dojść do spotkania przewodniczącego Parlamentu Antonio Tajaniego z Ryszardem Czarneckim. O braku decyzji ws. Ryszarda Czarneckiego mówili w audycji Debata Dnia Marcin Fijołek („Sieci”), Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”) i Wojciech Mucha („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Róża Thun Platforma Obywatelska Parlament Europejski Wojciech Mucha

Ryszard Czarnecki: Róża Thun powinna przeprosić Polaków

Szefowie europejskich ugrupowań odłożyli do lutego decyzję o tym, czy odwołać Ryszarda Czarneckiego ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Chodzi wypowiedź na temat Róży Thun z Platformy Obywatelskiej. - Nie mam spokoju, bowiem cały czas toczy się walka o Polskę. W dalszym ciągu uważam, że donoszenie na Polskę przez niektórych polityków, a także komentatorów jest fatalne i jest złą tradycją. Będę takie osoby piętnował, bez względu na to czy zostanę pozbawiony stanowiska w Parlamencie Europejskim – mówił w audycji Rozmowa PR 24 Ryszard Czarnecki (PiS). W audycji gościł też Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski Róża Thun Platforma Obywatelska Kukiz'15

Nie ma decyzji ws. odwołania Ryszarda Czarneckiego

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceszefa PE europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Przewodniczący chcą wrócić do tej kwestii podczas kolejnego posiedzenia, na początku lutego. Do tego czasu ma się odbyć spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego z Ryszardem Czarneckim. O sprawie w audycji Północ Południe mówił Adrian Stankowski z Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Unia Europejska Parlament Europejski Róża Thun Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Adrian Stankowski

Listy w obronie Czarneckiego. "Większy zasięg niż ACTA"

– Nawet gdyby Ryszard Czarnecki przegrał w głosowaniu, siła pokazana przez Polaków jest tak ogromna, że europosłowie będą musieli zobaczyć, że "bez bólu się nie obejdzie", że potrafimy się bronić – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewcz, red. naczelny "Gazety Polskiej". Portal "niezależna.pl" poinformował, że liczba e-maili wysłanych w obronie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego przewyższyła liczbę wiadomości wysłanych w proteście przeciwko ACTA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Róża Thun Parlament Europejski

Jacek Sasin: w Parlamencie Europejskim podwójne standardy

– Sprawa jest skandaliczna, pokazuje podwójne standardy w Parlamencie Europejskim – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Polityk Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniósł się do działań mających na celu odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Sasin Ryszard Czarnecki Róża Thun Parlament Europejski Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk POLSKA

Debata na temat dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Stream 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu. O perspektywach zmiany podejścia UE do Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Rosja Niemcy energetyka bezpieczeństwo energetyczne Zdzisław Krasnodębski Komisja Europejska Parlament Europejski

Zatrzymają Nord Stream 2? PE szykuje zmiany w prawie

Jest propozycja komisji Parlamentu Europejskiego dotycząca zaostrzenia nowelizacji dyrektywy gazowej, która ma utrudnić budowę Nord Stream 2. Autorem raportu w tej sprawie jest przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw energii Jerzy Buzek. Dokument został omówiony na posiedzeniu parlamentarnej komisji, ma być przyjęty pod koniec przyszłego miesiąca.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski ŚWIAT Unia Europejska Jerzy Buzek Nord Stream 2

Kulisy pracy Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski czy Komisja Europejska dla części opinii publicznej jawią się jako instytucje działające w imię wartości europejskich, w których skupia się cała mądrość Unii. Według innych, Bruksela jest źródłem zła, a w instytucjach europejskich dzieją się rzeczy przerażające lub absurdalne. Prace PE często obserwuje się wtedy, gdy odbywają się w nim debaty np. na temat Polski. O tym, jak te instytucje wyglądają od wewnątrz, mówili w audycji Konfrontacje Idei asystenci akredytowani w PE – dr Aleksandra Zamarajewa i Krzysztof Uchański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska Strasburg Zdzisław Krasnodębski