Polskie Radio
Section05
Parlament Europejski

Sesje plenarne znów w Strasburgu. PE chce wrócić do Francji od czerwca

Parlament Europejski chce od przyszłego miesiąca wznowić wyjazdowe posiedzenia na sesje do Strasburga. Tak wynika z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z urzędnikami w europarlamencie. Z powodu pandemii ostatni raz sesja plenarna w tym francuskim mieście odbyła się w lutym ubiegłego roku. Od marca sesje są organizowane wyłącznie w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Francja Strasburg Beata Płomecka

Paszporty covidowe coraz bliżej. Biskupski: jesteśmy na wojnie, daleko nam jeszcze do zwycięstwa

- To nie jest tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale dobra ludzi i państw. Na szali są położone wolności obywatelskie i ludzkie życie. Te wolności są ograniczane, ale niejednokrotnie decydujemy się na to ze względu na wyższe racje - powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem był również Jacek Łęski ("TVP Info").
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Parlament Europejski Unia Europejska pandemia

Parlament Europejski wspiera Związek Polaków na Białorusi

Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Stream 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.
Zobacz więcej na temat:  Związek Polaków na Białorusi Białoruś Aleksander Łukaszenka Parlament Europejski Polacy za granicą

Parlament Europejski dał zielone światło ws. paszportów covidowych. Ćosić: wybrano mniejsze zło

- Przeważyło przekonanie, że lepiej będzie wprowadzić jeden wspólnotowy system, niż dopuścić do sytuacji, że każdy kraj członkowski decydowałby o wprowadzeniu covidowego paszportu, oraz o tym, jakie informacje znalazłyby się w tym dokumencie. To mogłoby wprowadzić jeszcze większy chaos. Można z tego wyciągnąć wniosek, że wybrano mniejsze zło - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski COVID-19 koronawirus pandemia Unia Europejska ŚWIAT

PE chce sankcji wobec Rosji i zablokowania budowy Nord Stream 2. Jest propozycja "atomowych rozwiązań"

Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Streamu 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Parlament Europejski Europa sankcje sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka ŚWIAT

Certyfikaty szczepień w UE. Europarlament przyjął założenia do negocjacji z rządami

Parlament Europejski jest przygotowany do negocjacji z unijnymi krajami w sprawie certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Europosłowie przyjęli stanowisko do rokowań. Od ich wyniku zależy ostateczny kształt propozycji Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Parlament Europejski Europarlament szczepienia COVID-19 koronawirus

Europosłowie chcą "atomowych" sankcji wobec Rosji. Jest projekt rezolucji

Ostra krytyka i potępienie działań Rosji, apel o sankcje, w tym te najcięższe - gospodarcze, zwane żargonowo "atomowymi", oraz zablokowanie budowy Nord Stream 2. Te postulaty znalazły się w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jutro dokument zostanie poddany pod głosowanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Parlament Europejski Rosja Białoruś

Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski COVID-19 szczepienia turystyka Magdalena Skajewska koronawirus Komisja Europejska