Polskie Radio
Section05
Europarlament

Ryszard Czarnecki: Polska chce, żeby budżet i plan odbudowy UE przyjąć jak najszybciej

- Polska bardzo mocno preferuje scenariusz, w którym już za miesiąc, na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej będzie przyjęcie zarówno propozycji Rady dla wieloletnich ram finansowych, czyli tego 7-letniego budżetu UE, jak i planu odbudowy. Polska uważa, że to będzie sytuacja optymalna, aby to przyjąć szybko i razem - mówił w Polskim Radiu 24 europarlamentarzysta PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski pandemia koronawirus Europarlament Ryszard Czarnecki Krzysztof Grzybowski budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Konserwatyści w PE obnażają cele Rosji: próbuje skłócić Europę z USA, atakuje jedność NATO i UE

Rosja nie rezygnuje z działań agresywnych, stara się zwiększać swoje wpływy w Europie, próbuje rozmontować więź transatlantycką - mówili uczestnicy wideokonferencji zorganizowanej przez grupę europejskich konserwatystów w Parlamencie Europejskim. W dyskusji wzięła udział europosłanka Anna Fotyga, która oceniła, że Rosja jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla Europy, ale i bezpieczeństwa w świecie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa USA ŚWIAT Europarlament polityka

PE apeluje o większy budżet Unii, Zielony Ład i obligacje. Krytykuje też Polskę i Węgry

Parlament Europejski apeluje o zwiększenie unijnego budżetu po 2020 roku i kontynuowanie prac nad Zielonym Ładem. Krytykuje też Polskę i Węgry. Podczas nadzwyczajnej sesji w Brukseli europosłowie przyjęli rezolucję dotyczącą kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Europarlament Parlament Europejski Beata Płomecka

Elastyczność funduszy UE. Jest odpowiedź europosłów na propozycję KE

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą większej elastyczności w wykorzystaniu pieniędzy z obecnego unijnego budżetu. Niezakontraktowane jeszcze fundusze państwa członkowskie mogą przeznaczyć na walkę z koronwirusem - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Europarlament Parlament Europejski Beata Płomecka

Koronawirus pokrzyżował plany europejskich polityków. Następna sesja PE przeniesiona do Brukseli

W związku z koronawirusem sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli, a nie - jak planowano - w Strasburgu. Decyzję ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, zmieniając wcześniejsze ustalenia, które zapadły na spotkaniu szefów grup politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Europa Europarlament ŚWIAT koronawirus choroby zakaźne

UE zatwierdziła pakiet mobilności. Osiem krajów, w tym Polska, było przeciwko

Większość unijnych krajów zatwierdziła pakiet mobilności, zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym. Osiem krajów, w tym Polska, było przeciwko - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele rządu w Warszawie powoływali się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT transport GOSPODARKA Europa Europarlament

"Była kompletnie nieprzygotowana". Prof. Krasnodębski o działaniach UE ws. COVID-19

- Można powiedzieć, że Unia Europejska była kompletnie nieprzygotowana na pandemię koronawirusa. Powinna była przygotowywać się już w grudniu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Europa koronawirus COVID-19 pandemia epidemia Europarlament Zdzisław Krasnodębski Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

Prof. Reginia-Zacharski: poziom odrealnienia debaty w PE trudny do wyobrażenia

- Wielu europosłów porusza się w świecie wymyślonym, wydumanym. Czwartkowe głosowanie było dopełnieniem tej atmosfery - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, odnosząc się do przegłosowanej w czwartek krytycznej wobec Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń Parlament Europejski Europarlament ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej

"W pierwszej kolejności obawiałbym się o środki dla Niemiec". Jaki odpowiada europoseł Barley

"Groteskowo brzmi zarzut upolitycznienia wyboru sędziów w Polsce, kiedy w naszym kraju sędziów wybiera Krajowa Rada Sądownictwa, której większość stanowią sędziowie, gdy tymczasem w Niemczech sędziów do pięciu najważniejszych sądów wybierają politycy" – napisał europoseł PiS Patryk Jaki w liście otwartym do wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego niemieckiej poseł Katariny Barley.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Patryk Jaki Europarlament Parlament Europejski Niemcy

Europosłowie PiS: Polska nie łamie praw osób LGBT, to kłamliwe oskarżenia

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości protestują przeciwko informacjom o tym, że w Polsce łamane są prawa osób LGBT. Deputowani opublikowali oświadczenie, w którym napisali, że fałszywe informacje są powielane przez wysokich unijnych urzędników i media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europarlament Unia Europejska Parlament Europejski LGBT Prawo i Sprawiedliwość PiS Beata Płomecka Polskie Radio Bruksela Komisja Europejska

Saryusz-Wolski o debacie w PE w sprawie Polski: ciąg dalszy nękania

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski mówi, że dzisiejsza dyskusja w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce to ciąg dalszy nękania i szkalowania naszego kraju. O dopisanie tego tematu do porządku obrad wnioskowali liberałowie. W Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz - Wolski mówił, że debata odbędzie się późnym wieczorem, około godziny 21 - 22. "Podejrzewam, że jak zawsze przy pustej sali. Główną osobą, która będzie przemawiała z frakcji konserwatywnej, będzie pani premier Beata Szydło" - dodał europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Europarlament Parlament Europejski Unia Europejska