Polskie Radio

Nie znęcać się nad pieśnią

Polskie Radio
Krzysztof Komarnicki 28.11.2013
Henryk Mikołaj Górecki podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice, 2008
Henryk Mikołaj Górecki podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice, 2008, foto: Jan Zegalski

Muzykę orkiestrową można komponować po kilka taktów dziennie, ale pieśń powstaje zawsze pod wpływem chwili. Tylko, że na tę chwilę czasem trzeba czekać kilkadziesiąt lat... Henryk Mikołaj Górecki opowiada o swoich pieśniach i procesie ich powstawania.

Pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego stanowią stosunkowo najmniej znany obszar jego twórczości, bowiem kompozytor zwlekał z oddaniem ich do druku. Jak mówił ironicznie, wynikało to z lenistwa. W istocie chodziło o rzecz ważniejszą: pieśń jest komentarzem do słowa, jest interpretacją tekstu, a ta się zmienia z czasem. Kompozytor zatem zmienia dynamikę, frazowanie, czasem tempo. Jedna rzecz jednak nie ulega zmianie.

- Moją dewizą jest, że śpiewak powinien śpiewać - mówił Henryk Mikołaj Górecki w Dwójkowej audycji z 2003 roku. - Powinien tekst pokazać. Słowo, bo słowo jest ważne. Świętym przykazaniem jest, by słowo nie przeszkadzało muzyce, a muzyka nie przeszkadzała słowu. Jak to połączyć? Trzeba się uczyć na Schubertach, Schumannach, Brahmsach...

Górecki miał swych ulubionych poetów, których teksty opracowywał: Słowackiego, Norwida, Skwarnickiego. Zupełnie nie udały się natomiast próby skomponowania utworu do poezji Mickiewicza, a dwie pieśni do słów Federico Garcii Lorki powstały w odstępie kilkudziesięciu lat.

- To miał być cykl - wspomina Górecki. - Pierwszą pieśń napisałem, drugiej nie mogłem ugryźć. Tekst wspaniały, wspaniałe tłumaczenie Mikołaja Bieszczadowskiego. Wreszcie, po trzydziestu latach napisałem tę drugą. Przyszła iskierka... Może wtedy odczytałem rytm tego wiersza - zastanawia się kompozytor.

W rozmowie z Grzegorzem Michalskim Henryk Mikołaj Górecki mówił także o swoim domu w Zębie, zadaniach twórcy i roli patriotyzmu w jednoczącej się Europie. Zapraszamy do słuchania.

80. rocznica urodzin H. M. Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki - Utwory na chór a cappella