Polskie Radio

IV Symfonia dojrzewała w szufladzie 7 lat

Dwójka
Michał Mendyk 28.11.2013
IV Symfonia dojrzewała w szufladzie 7 lat
foto: Glow Images/East News

- Dzieło jest gotowe i zabrzmi w kwietniu 2014 roku - mówiła Anna Górecka, córka wybitnego kompozytora, na spotkaniu promocyjnym książki "Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Relacje z wydarzenia zdała w "Poranku Dwójki" Beata Stylińska.

To zapis rozmów z osobami z kręgu wybitnego kompozytora: z jego najbliższymi (z żoną i dziećmi), ze znajomymi, uczniami, wydawcami, muzykologami, dziennikarzami, postaciami ze świata kultury. Beata Bolesławska-Lewandowska przeprowadził wywiady od marca 2012 do marca 2013 roku. - To były długie i bardzo emocjonalne rozmowy. Dopiero autoryzacja złagodziła nieco ich temperaturę. Okazuje się, że Henryk Mikołaj Górecki był bliski bardzo wielu osobom - podkreśla autorka.

- Nieprawdziwy jest stereotyp odludka ukrytego w tatrzańskiej wsi - zgadza się Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. - On żył sprawami kultury i muzyki. Walczył o NOSPR, Chór Polskiego Radia, Dwójkę. Tej ostatniej słuchał nieustannie, a wyciszał tylko podczas telewizyjnych transmisji sportowych - dodaje.

Beata Stylińska rozmawiała także z Anną Górecką, która rozwiała mity dotyczące krytycznego stosunku kompozytora do wykonawców oraz zdradziła szczegóły kwietniowej premiery IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, na którą muzyczny świat czeka z zapartym tchem.

80. rocznica urodzin H. M. Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki - Utwory na chór a cappella