Lodowisko "Bolszoj"

polskieradio.pl
Martin Ruszkiewicz 08.01.2014

"Bolszoj" to hala sportowo-widowiskowa w Soczi wybudowana jako jedna z dwóch aren turnieju hokeja na lodzie zimowych igrzysk olimpijskich 2014.

Dyscypliny: hokej na lodzie
Pojemność: 12 000

Hala została oddana do użytku w 2012 roku i może pomieścić 12 tysięcy widzów. Srebrna kopuła budynku ma przypominać kroplę wody.

W dniach 18-28 kwietnia 2013 została tam rozegrana pierwsza duża międzynarodowa impreza sportowa, którą były mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie. Po igrzyskach hala ma gościć zarówno imprezy sportowe, jak i wydarzenia artystyczne, zwłaszcza koncerty.
Po igrzyskach hala ma gościć zarówno imprezy sportowe, jak i wydarzenia artystyczne, zwłaszcza koncerty.
Nazwa Ice Dome ma podkreślić wagę tego miejsca, bowiem Rosjanie uważają hokej za najważniejszą dyscyplinę zimowych igrzysk. "Bolshoy" (Bolszoj - wielki) nawiązuje do rosyjskiego teatru baletu.
Założeniem projektantów tego Pałacu Lodowego było stworzenie obiektu, który formą miałby przypominać zamarzniętą kroplę wody. Na betonowej konstrukcji osadzono szklaną elewację, która w dzień ma powierzchnię lustrzaną, a w nocy - przezroczystą. Konstrukcja dachu natomiast to ekran, na którym można wyświetlać dowolne obrazy.

Wikipedia, PAP

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!