Soczi 2014: potwierdzono doping u biathlonistki Evi Sachenbacher-Stehle

Marcin Nowak 21.02.2014

Niemiecki Komitet Olimpijski (DOSB) potwierdził pozytywny wynik testu antydopingowego biathlonistki Evi Sachenbacher-Stehle.

Relacja z 14. dnia igrzysk>>>

Jak dodano, 33-letnia zawodniczka została wykluczona z igrzysk w Soczi i odesłana do domu.
O Sachenbacher-Stehle informowała wcześniej agencja prasowa dpa, powołując się na źródło z kręgu Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego. Wcześniej DOSB oficjalnie podawał, że jeden z reprezentantów tego kraju miał pozytywny wynik testu antydopingowego, ale nie zdradzono nazwiska, dyscypliny i zabronionej substancji.
Strona niemiecka wiadomość na ten temat otrzymała od MKOl w czwartek późnym wieczorem. Pozytywny wynik dało badanie próbki A. W piątek została oficjalnie otwarta i sprawdzona próbka B. Po południu Niemiecka Federacja Narciarska potwierdziła pozytywny wynik testu w biathlonie, ale wówczas jeszcze bez podania nazwiska. Wkrótce później DOSB poinformował, że chodzi o Sachenbacher-Stehle, a zakazaną substancją jest methylhexaneamina.
- To najgorszy koszmar, jaki można sobie wyobrazić - przyznała zawodniczka. - W tej chwili mogę z całą pewnością zapewnić, że nie brałam świadomie żadnych zakazanych środków i zrobię wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić do końca - dodała.
33-letnia Sachenbacher-Stehle nie została zgłoszona do zaplanowanej na piątek sztafety 4x6 km (Niemki zajęły 11. miejsce). Wcześniej w Soczi najlepszy występ zanotowała w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km, w którym zajęła czwarte miejsce. Szósta była Monika Hojnisz, więc wobec potwierdzenia informacji o dopingu Niemki Polka prawdopodobnie awansuje o jedną pozycję.
Inne wyniki Niemki to czwarte miejsce w sztafecie mieszanej, 11. w sprincie na 7,5 km, 20. w biegu na 15 km oraz 27. w biegu na dochodzenie.
Zawodniczka z Reit im Winkl przygodę ze sportem rozpoczęła od biegów narciarskich. W tej dyscyplinie odniosła sporo sukcesów. Ma w dorobku m.in. pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote w sztafecie z Salt Lake City (2002) i sprincie drużynowym z Vancouver (2010). Indywidualnie była druga w sprincie 12 lat temu. Sześć razy stanęła na podium mistrzostw świata.
W 2012 roku zmieniła specjalizację na biathlon. Wielkimi osiągnięciami w tej dyscyplinie nie może się pochwalić, czwarta lokata w Soczi była dotychczas jej najlepszym rezultatem.
Krótko przed rozpoczęciem igrzysk w Turynie w 2006 roku Sachenbacher-Stehle została zawieszona na pięć dni z powodu zbyt wysokiego poziomu hemoglobiny i nie wystąpiła w pierwszej konkurencji.
To pierwszy przypadek dopingu podczas igrzysk w Soczi. Wcześniej MKOl informował, że ponad 1800 z zaplanowanych do końca olimpiady prawie 2500 testów dało wynik negatywny.
Niemcy reprezentowało w Soczi 153 sportowców. Trzy dni przed końcem imprezy z 16 medalami - ośmioma złotymi, czterema srebrnymi i czterema brązowymi - zajmują trzecie miejsce w klasyfikacji krajów, za Norwegią i USA.