Soczi 2014: triumf Rosjan w sztafecie, Polacy ostatni

Martin Ruszkiewicz 22.02.2014
Biathloniści podczas biegu sztafetowego 4x7,5 km
Biathloniści podczas biegu sztafetowego 4x7,5 km, foto: PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT

Biathloniści Rosji wygrali w Soczi olimpijski bieg sztafetowy 4x7,5 km. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Austriacy. Dopiero na czwartej pozycji uplasowali się Norwegowie, najlepsi w Vancouver w 2010 roku. Polacy byli ostatni w stawce 19 drużyn.

Relacja z 15. dnia igrzysk w Soczi >>>

Rosjanie w ośrodku Laura biegli w składzie: Aleksiej Wołkow, Jewgienij Ustiugow, Dmitrij Małyszko i Anton Szipulin. Na mecie wyprzedzili o 3,5 s Niemców (Erik Lesser, Daniel Boehm, Arnd Peiffer, Simon Schempp), a Austriacy (Christoph Sumann, Daniel Mesotitsch, Simon Eder, Dominik Landertinger) przybiegli ze stratą prawie pół minuty.

Faworyzowani Norwegowie po trzech zmianach znajdowali się na prowadzeniu. Nie zawiedli w ich ekipie bracia Tarjei i Johannes Thingnes Boe, podobnie jak bezbłędny w obu strzelaniach słynny Ole Einar Bjoerndalen. Próby nerwów nie wytrzymał biegnący na czwartej zmianie Emil Hegle Svendsen, który podczas ostatniej wizyty na strzelnicy pomylił się aż cztery razy (każdy zawodnik ma trzy doładowania) i musiał pobiec jedną rundę karną

"Biało-czerwoni" - w składzie Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek, Łukasz Słonina, Rafał Lepel - zostali zdublowani (nie mają zaliczonego czasu na mecie) i zajęli 19. miejsce, ostatnie w rywalizacji. Szczególnie zawiódł Szczurek, który dwukrotnie biegł karną rundę.

Sztafeta mężczyzn była ostatnią biathlonową konkurencją igrzysk w Soczi.