Soczi 2014: protest ekipy Austrii. Kontrowersyjne kontrole antydopingowe

PAP
Paweł Słójkowski 12.02.2014
Kontrola antydopingowa przeprowadzona na Elisabeth Goergl stała się powodem silnych protestów austriackiej ekipy
Kontrola antydopingowa przeprowadzona na Elisabeth Goergl stała się powodem silnych protestów austriackiej ekipy, foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Austriacki Komitet Olimpijski złożył oficjalną skargę do MKOl w sprawie testu antydopingowego, który został przeprowadzony u dwukrotnej mistrzyni świata Elisabeth Goergl w noc poprzedzającą jej start w zjeździe na igrzyskach w Soczi.

We wtorek późnym wieczorem, o godzinie 22.55 czasu miejscowego, do pokoju Goergl weszli przedstawiciele komisji antydopingowej i zawiadomili ją o konieczności poddania się niezapowiedzianemu testowi antydopingowemu.

>>> Relacja 5.dzień igrzysk

Zawodniczka - jak poinformował dyrektor sportowy olimpijskiej, alpejskiej reprezentacji Austrii Hans Pum - oczywiście polecenie komisji wykonała.
- Protestujemy przeciwko przeprowadzaniu testów u jednej z głównych kandydatek do medalu w nocy w przeddzień startu. To niesprawiedliwe, wpływa na dekoncentrację osoby kontrolowanej, wybija ze snu, deprymuje przed zawodami. Jesteśmy za walką z dopingiem, ale nie takimi metodami - wyjaśnił Pum.
32-letnia Goergl, brązowa medalistka w zjeździe i gigancie igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, mistrzyni świata w zjeździe w 2011 roku w Ga-Pa, w Soczi, po nocnej kontroli antydopingowej zajęła 16. miejsce. Złote medale wywalczyły Słowenka Tina Maze i Szwajcarka Dominique Gisin.
W trakcie igrzysk w Soczi Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) planuje przeprowadzić 2453 testy w trakcie zawodów i 1269 niezapowiedzianych.

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!