Soczi 2014: gigant dla Amerykanina. Ligety zdeklasował rywali

Artur Jaryczewski 19.02.2014
Ligety zdobył swoje drugie olimpijskie złoto
Ligety zdobył swoje drugie olimpijskie złoto, foto: PAP/EPA/HANS KLAUS TECHT

Amerykański narciarz Ted Ligety triumfował w slalomie gigancie w zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Francuzi Steve Missillier i Alexis Pinturault.

Relacja z 12. dnia igrzysk w Soczi >>>

29-letni Ligety, dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji, zdeklasował rywali w pierwszym przejeździe, po którym miał blisko sekundę przewagi nad drugim Czechem Ondrejem Bankiem. W finale uzyskał 14. czas, ale to wystarczyło, by sięgnąć po drugie olimpijskie złoto. W Turynie w 2006 roku był najlepszy w kombinacji alpejskiej.

Francuscy medaliści zaatakowali z dalszych pozycji. Missillier na półmetku był 10., ale uzyskał najlepszy wynik drugiego przejazdu i po raz pierwszy w ważnych zawodach stanął na podium. Z kolei Pinturault, najlepszy slalomista obecnego sezonu Pucharu Świata, na trzecią pozycję wskoczył z szóstej.

Do slalomu giganta zgłosiło się 109 narciarzy, wielu z egzotycznych jak na tę dyscyplinę sportu krajów, jak Pakistan, Peru, Liban, Tajlandia, Brazylia czy Wenezuela. Sklasyfikowano 72.

Dzięki sukcesowi Ligety'ego amerykańscy sportowcy dotychczas każdego dnia igrzysk w Soczi zdobyli co najmniej jeden medal.