Soczi 2014: Wiktor An znów najlepszy, tym razem na 500 metrów

Marcin Nowak 21.02.2014

Wiktor An wywalczył swój piąty złoty medal olimpijski, a drugi tego koloru w Soczi. Pochodzący z Korei Płd. reprezentant Rosji wygrał bieg na 500 metrów w short tracku.

Relacja z 14. dnia igrzysk>>>

Drugi był Chińczyk Dajing Wu, a trzeci Kanadyjczyk Charle Cournoyer. Polacy nie startowali.
An to trzykrotny mistrz olimpijski i brązowy medalista z Turynu (2006), ale wówczas startował jeszcze w barwach Korei Południowej (jako Hyun-Soo Ahn). W Soczi sięgnął po swój trzeci medal, a drugi złoty. Wcześniej był pierwszy na 1000 m i trzeci na 1500 m.
Piątkowy finał w Iceberg Skating Palace był bardzo emocjonujący. Na starcie An nieco został, ale w miarę pokonywania okrążeń przesuwał się do przodu. W pewnym momencie upadł mistrz świata 2013 na tym dystansie Chińczyk Wenhao Liang, a pozostała trójka rozstrzygnęła między sobą sprawę medali.
Jadący na drugiej pozycji An zdołał wyprzedzić Chińczyka Wu, a później nie dał sobie odebrać prowadzenia i ku radości licznie wspierających go rosyjskich kibiców wywalczył złoty medal.
Mistrz olimpijski na 500 m z igrzysk w Vancouver Kanadyjczyk Charles Hamelin odpadł w Soczi w eliminacjach na tym dystansie.