Soczi 2014: Amerykanka Farrington ze złotem w halfpipe

PAP
Paweł Słójkowski 12.02.2014
Medalistki konkurencji halfpipe
Medalistki konkurencji halfpipe, foto: PAP/EPA/JENS BUETTNER

Debiutująca w igrzyskach Kaitlyn Farrington zdobyła w Soczi złoty medal w snowboardowej konkurencji halfpipe. Amerykanka wyprzedziła mistrzynię olimpijską z Vancouver 2010 Australijkę Torah Bright oraz triumfatorkę z Salt Lake City 2002, rodaczkę Kelly Clark.

Na czwartej pozycji uplasowała się kolejna reprezentantka USA, złota medalistka igrzysk Turyn 2006 Hannah Teter. Ta czwórka zawodniczek wyraźnie dominowała w wieczornym finale. Wszystkie otrzymały noty powyżej 90 pkt, a różnice między nimi były minimalne (od 91,75 do 90,50).

>>> Relacja 5.dzień igrzysk
Takie sytuacje należą do rzadkości, bowiem większość zawodowych snowboarderek nie zawsze rywalizuje w mistrzostwach globu, lub w zawodach Pucharu Świata. Dla nich najważniejszą imprezą, oprócz "białej olimpiady", są igrzyska sportów ekstremalnych. Np. Clark ma w dorobku aż 11 medali X-Games, w tym sześć złotych. Poza karierą sportową pracuje jako pilot samolotu myśliwskiego typu Boeing F/A-18E/F Super Hornet w armii USA.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Bright, która jako jedyna i pierwsza w historii zakwalifikowała się do trzech konkurencji - w slopestyle była siódma, a przed sobą ma jeszcze snowcross.
Jedyna Polka startująca w halfpipe Joanna Zając (Inter Cars Ski Test Kraków) nie zdołała przebrnąć przez kwalifikacje, zajmując ostatecznie 22. miejsce. Od półfinału dzieliło ją zaledwie 6,5 pkt.

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!