Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014. Hiszpania - Australia. Villa, Torres i Mata uratowali honor mistrzów [RELACJA]

Aneta Hołówek 23.06.2014
Adam Taggart (z lewej) z Australii i hiszpański bramkarz Pepe Reina
Adam Taggart (z lewej) z Australii i hiszpański bramkarz Pepe Reina , foto: PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

W swoim ostatnim występie na mundialu Hiszpanie pokonali Australię 3:0. Mecz nie miał większego znaczenia, bo drużyny wcześniej straciły szanse na awans do 1/8 finału.

Broniący tytułu piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego plamę na honorze zmazali jednak tylko częściowo, bo MŚ 2014 i tak okazały się w ich wykonaniu najgorszym turniejem tej rangi w historii.

Z trzech meczów wygrali zaledwie jeden. Zdobyli cztery bramki, a stracili aż siedem, czyli więcej niż na dwóch poprzednich mundialach łącznie, na których rozegrali 11 spotkań.

W poniedziałek po kilkunastu minutach bezbarwnej gry Hiszpanie w końcu podkręcili tempo. W 21. minucie dogodną okazję miał David Villa, ale uderzył nieczysto. Później z piłką minął się Fernando Torres.

Villa zrehabilitował się w 36. minucie. W pole karne zagrał Juanfran, a grający ostatnio w Atletico Madryt napastnik piętą skierował piłkę do siatki.

32-letni zawodnik jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Hiszpanii. Dla drużyny narodowej zdobył 59 bramek w 97 spotkaniach, ale już przed mistrzostwami zapowiedział, że po ich zakończeniu rozstaje się z kadrą.

David Villa pożegnał się z kadrą: Foto Olimpik/x-news
Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Hiszpanie mieli przewagę i kolejne gole wydawały się kwestią czasu. W 69. minucie na listę strzelców wpisał się Torres, a w 82. wynik spotkania ustalił Juan Mata.

W drugim meczu w tej grupie Holandia pokonała Chile 2:0 i z kompletem zwycięstw zajęła pierwsze miejsce. Swoich rywali w 1/8 finału poznają po meczach Kamerun - Brazylia i Chorwacja - Meksyk, które rozpoczną się o 22.00.

Po meczu Australia - Hiszpania (0:3) powiedzieli:

Vicente del Bosque (trener reprezentacji Hiszpanii): "Pożegnaliśmy się z mundialem z godnością. Oprócz samego początku całkowicie kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń na boisku. Holendrzy i Chilijczycy okazali się od nas silniejsi i należy im się uznanie. Na temat mojej przyszłości nie będę się teraz wypowiadał. Mamy czas i pośpiech nie jest potrzebny".

Ange Postecoglou (trener reprezentacji Australii): "To dla nas rozczarowujące zakończenie mundialu. Dostałem gratulacje od trenera del Bosque, co jest bardzo miłe. Przez pierwsze 15 minut radziliśmy sobie bardzo dobrze, ale później ciężko była nam nawiązać walkę z Hiszpanami. To świetna drużyna i cenię sobie każdą możliwość gry z nią".

Australia - Hiszpania - 0:3 (0:1)

Australia: Mathew Ryan - Matthew Spiranovic, Alex Wilkinson, Jason Davidson, Ryan McGowan - Oliver Bozanic (72. Mark Bresciano), Mile Jedinak, Matt McKay - Tommy Oar (61. James Troisi), Matthew Leckie, AdamTaggart (46. Ben Halloran).

Hiszpania: Pepe Reina - Juanfran, Raul Albiol, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xabi Alonso (83. David Silva), Andres Iniesta, Koke, Santi Cazorla (68. Cesc Fabregas) - David Villa (57. Juan Mata), Fernando Torres.

Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn).