Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Brazylia - Meksyk. Zabrakło tylko goli [RELACJA]

Marcin Nowak 17.06.2014

W swoim drugim meczu na mundialu Brazylia bezbramkowo zremisowała z Meksykiem i wciąż nie jest pewna awansu do 1/8 finału MŚ.

Po zaciętym i emocjonującym meczu Brazylia zremisowała z Meksykiem 0:0. Obie drużyny odniosły zwycięstwa w pierwszych spotkaniach mundialu i wtorkowy sukces w Fortalezie bardzo przybliżyłby jedną z nich do fazy pucharowej. Remis oznacza, że o awans muszą walczyć dalej.

Reprezentacje Brazylii i Meksyku zmierzyły się ze sobą po raz 39. W mistrzostwach świata do ich pojedynków dochodziło stosunkowo rzadko - w 1950, 1954 i 1962 roku - i za każdym razem wygrywali "Canarinhos" (4:0, 5:0 i 2:0). W sumie Brazylijczycy odnieśli 22 zwycięstwa, a ich rywale - dziesięć.

Jednak w ostatnich latach zespół Brazylii nie miał korzystnego bilansu. W 21. wieku Meksyk wygrał sześć z 12 potyczek. Obie drużyny spotkały się także w finale igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku, gdzie lepsi okazali się Meksykanie (2:1). We wtorek wystąpił m.in. strzelec dwóch goli z tamtego meczu Oribe Peralta.

W pierwszej połowie akcji mogących zakończyć się sukcesem było niewiele - praktycznie po dwie z jednej i drugiej strony. W 24. minucie uderzył z dystansu Hector Herrera, a bramkarz gospodarzy Julio Cesar końcami palców przeniósł piłkę nad poprzeczkę (sędzia nie dostrzegł tej interwencji i nie podyktował rzutu rożnego).

Dwie minuty później "Canarinhos" odpowiedzieli najgroźniejszym atakiem w tej części gry. Dośrodkowywał Dani Alves, wspaniałą główką popisał się Neymar, a Guillermo Ochoa z najwyższym trudem odbił piłkę ręką - jak pokazał system goal-line - z samej linii bramkowej.

W końcowych minutach pierwszej połowy strzał Jose Juana Vazqueza o centymetry minął słupek brazylijskiej bramki. Z kolei w zamieszaniu pod bramką meksykańską Ochoa nie dał się zaskoczyć.

Brazylia
Brazylia - Meksyk, fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

Po zmianie gospodarze uzyskali wyraźną przewagę, ale niebezpiecznie kontratakowali albo strzelali z dystansu Meksykanie. Dwie takie próby, minimalnie niecelne, oddał m.in. Hector.

W 69. minucie do piłki w polu karnym doszedł Neymar, ale fantastycznie interweniował Ochoa, odbijając ciałem trudne uderzenie po koźle. Jeszcze lepszą okazję miał w 86. minucie Thiago Silva. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego doszedł do główki z czterech metrów i gdyby skierował piłkę w róg bramki, Ochoa nie miałby żadnych szans. Trafił jednak w golkipera Meksyku.

W doliczonym czasie gry składny kontratak Meksykanów zakończył potężnym uderzeniem Raul Jimenez. Kibice zadrżeli, ale Julio Cesar był na posterunku.

O awans do 1/8 finału gospodarze mistrzostw zagrają w ostatniej kolejce z Kamerunem, natomiast Meksykanie - z Chorwacją.

Po meczu Brazylia - Meksyk (0:0) powiedzieli:

Luiz Felipe Scolari (trener Brazylii): "Oczywiście z wyniku nie możemy być zadowoleni, bo zwycięstwo dałoby nam praktycznie awans do 1/8 finału. Ale to był dobry mecz w naszym wykonaniu, a 0:0 to sprawiedliwy remis, choć obie drużyny chciały i mogły zdobyć gole. Wydaje się, że zagraliśmy może nawet lepiej niż z Chorwacją (3:1) na inaugurację, ale i rywal wyżej zawiesił nam poprzeczkę".

Miguel Herrera (trener Meksyku): "Graliśmy przeciw gospodarzom i głównemu faworytowi turnieju. Ale zarówno na trybunach, jak i na boisku pokazaliśmy, że z Meksykanami trzeba się liczyć. Zaznaczyliśmy swoją obecność, nie byliśmy tłem. Nasz bramkarz Guillermo Ochoa rozegrał nieprawdopodobny mecz. Możemy być zadowoleni z remisu. To dobry wynik, który stwarza nam dogodną pozycję do wyjścia z grupy. Ale jeszcze sporo pracy przed nami, by zrealizować ten cel".

Grupa A: Brazylia - Meksyk 0:0.

Żółta kartka - Brazylia: Ramires, Thiago Silva. Meksyk: Paul Aguilar, Jose Juan Vazquez.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 60 000.

Brazylia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho, Oscar (84. Willian), Luiz Gustavo, Ramires (46. Bernard) - Fred (68. Jo), Neymar.

Meksyk: Guillermo Ochoa - Miguel Layun, Francisco Rodriguez, Rafael Marquez, Hector Moreno - Paul Aguilar, Hector Herrera (76. Marco Fabian), Andres Guardado, Jose Juan Vazquez - Giovani Dos Santos (84. Raul Jimenez), Oribe Peralta (74. Javier Hernandez).