X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Witkacy
Section05

Witkacy został na Wschodzie

Polskie Radio
Jacek Puciato 22.08.2014
Stanisław Ignacy Witkiewicz w Tatrach, rok 1930, fotografia Edwarda Strążyńskiego (?)fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza
Stanisław Ignacy Witkiewicz w Tatrach, rok 1930, fotografia Edwarda Strążyńskiego (?) fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza

Historia pogrzebu Stanisława Ignacego Witkiewicza jest tak groteskowa, jakby wymyślił ją sam - wielki nieobecny - główny bohater.

W 1988 roku z wielką państwową pompą odbył się w Zakopanem pogrzeb Stanisława Ignacego Witkiewicza, poprzedzony ekshumacją jego zwłok z cmentarza w Jeziorach na Ukrainie. Jednak już kilka tygodni później ukazały się w prasie informacje o skandalicznej pomyłce: w grobie - obok matki artysty Marii Witkiewiczowej - spoczęły prochy nieznanej osoby.   

Informacje te zostały kilka lat później potwierdzone - ekshumacja dokonana w 1994 roku dowiodła, że na Pęksowym Brzyzku pochowano szczątki młodej kobiety, zmarłej najprawdopodobniej przy połogu...

Jak doszło do tej pomyłki? Ekshumacji w kwietniu 1988 roku dokonywała jedynie strona radziecka. Delegacji polskiej (w której nb. zabrakło świadka pogrzebu Witkacego w 1939 roku, Włodzimierza Ziemlańskiego) przekazano trumnę ze szczątkami. Wszystko odbywało się w podniosłej, pełnej celebry atmosferze - nie było miejsca na (rodzące się już wówczas) poważne wątpliwości. Sprawa wszak była wysokiej politycznej rangi.

- Ziemia ukraińska otworzyła swoje ramiona i oddała Witkiewicza ziemi polskiej. Ale część jego drażliwej i zbuntowanej duszy pozostanie na zawsze nad Wielkim Jeziorem - mówił podczas zakopiańskiego "pogrzebu Witkacego" pisarz Jurij Szczerbak, podkreślając, że w historii literatury światowej niewiele było podobnych uroczystości jak ta właśnie. Słowa te okazały się, przewrotnie, bardzo prorocze.

W archiwach Polskiego Radia zachowało się nagranie fragmentów mów pogrzebowych z uroczystego pochówku w kwietniu 1988 roku. Zapraszamy również do wysłuchania wspomnień Włodzimierza Ziemlańskiego, w których opowiada o swoich staraniach, by wypełnić testament ojca i prochy Witkacego do Polski sprowadzić...

  • Zobacz więcej na temat:
Section49