Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

"Pogodna liryka, remedium na te czasy". Marek Dutkiewicz o utworze "Co będzie jutro"

Jedynka
Anna Kłys 14.09.2023

Piosenki z tekstami Marka Dutkiewicza, niekwestionowanej legendy muzyki, od dziesięcioleci śpiewa cała Polska. Niedawno wydany został najnowszy singiel z tekstem artysty pt. "Co będzie jutro", wykonuje go Kuba Prachowski.  

  • Marek Dutkiewicz jest autorem setek piosenek, z których dziesiątki stały się prawdziwymi przebojami.
  • Wiele utworów doczekało się kolejnych aranżacji, są śpiewane po dziś dzień. 
  • "Co będzie jutro" to najnowszy singiel Kuby Prachowskiego, do którego tekst napisał Marek Dutkiewicz. 

"Co będzie jutro". Nowy singiel Kuby Prachowskiego

Klimat utworu to tradycyjne poprockowe granie oparte na gitarach, szczególnie na gitarze akustycznej. "Co będzie jutro" to lekka i przyjemna ballada, budzi pozytywne emocje. - Myślę, że jest to taka pogodna liryka i niezłe remedium na te czasy - mówi Marek Dutkiewicz na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

źródło: SAYHi Music/Youtube

- Zgłaszają się do mnie młodzi wykonawcy, co jest szalenie miłe, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Mimo wszystko jednak ja tego nie unikam - przyznaje artysta. - Tu od początku była świetna komunikacja. Kuba jest anglistą, naucza angielskiego, ale też komponuje i występuje z gitarą. Mam nadzieję, że uda mi się go ściągnąć do Warszawy i nie tylko ja docenię to, co on sobą prezentuje - dodaje. 

Kulisy powstania słynnego przeboju Budki Suflera 

Piosenka "Jolka, Jolka pamiętasz", nagrana w 1982 roku, okazała się wielkim przebojem Budki Suflera, śpiewanym po dziś dzień przez wiele pokoleń Polaków. - Piosenka ta powstała na bazie nieco innej kompozycji, szybszej, ale ponieważ miałem pomysł na balladę, Romuald Lipko zgodził się ją zwolnić i zaaranżować - wspomina gość Jedynki. - Odbyła się pierwsza sesja z Felicjanem Andrzejczakiem, i wtedy nie mieliśmy pojęcia, czy on udźwignie ten utwór - opowiada. 

Posłuchaj
21:50 2023_09_14 14_23_13_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Marek Dutkiewicz o singlu "Co będzie jutro" oraz o swojej twórczości (Muzyczna Jedynka)

 

- Tekst był też oryginalny, ja to oparłem poniekąd na własnych przeżyciach albo przeżyciach moich przyjaciół. Wspomnę po raz pierwszy o roli anonimowej kobiety z hotelu Polonez, która przeczytała ten tekst, jeszcze bez muzyki i się wzruszyła. Romek wtedy uwierzył, że jest to właściwa ścieżka - słyszymy w audycji. 

>>>ZOBACZ TEŻ: "Zyskały długowieczność i drugie życie". Jak powstawały kultowe piosenki Marka Dutkiewicza?


źródło: Felicjan Andrzejczak/Youtube 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy 

Gość: Marek Dutkiewicz (autor tekstów) 

Data emisji: 14.09.2023 r. 

Godzina emisji: 14.25

ans

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!