Polskie Radio
Section05
album

"Universum" - Dawid Lubowicz i Krzysztof Lenczowski o nowej płycie Atom String Quartet

- Jeżeli chodzi o eksperymentowanie i sprawdzanie różnych rozwiązań, to jednak gdy pracuje się z dobrymi muzykami w kwartecie smyczkowym i jeżeli jeszcze pisze się konkretne partie z myślą o konkretnych muzykach, to można osiągnąć bardzo, bardzo dobre efekty - zaznaczył Krzysztof Lenczowski, wiolonczelista Atom String Quartet. Artyści wydali autorską płytę, na którą sami napisali muzykę.
Zobacz więcej na temat:  Atom String Quartet Dawid Lubowicz Krzysztof Lenczowski Roch Siciński płyta album kwartet smyczkowy instrumentaliści instrumenty Mateusz Smoczyński

Anna Wyszkoni

W maju 2023 r. minęła dziesiąta rocznica śmierci Marka Jackowskiego, założyciela zespołu "Maanam" i jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiej muzyki. Anna Wyszkoni wraz ze swoim zespołem składa hołd zmarłemu w 2013 roku przyjacielowi i artyście, z którym współpracowała w ostatnich latach Jego życia. Wraz ze swoim zespołem nagrała album pt. "10". Tytuł symbolizuje 10 utworów legendarnego artysty w 10 rocznicę Jego odejścia.
Zobacz więcej na temat:  album Anna Wyszkoni

Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
Zobacz więcej na temat:  albumy roku album płyta Jazz improwizacja Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Dwójka MUZYKA

"Chopin Project". Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet: poczuliśmy się wyróżnieni

- Chopin traktował wiolonczelę w sposób wyjątkowy. Napisał na ten instrument trzy utwory. To niewiele w stosunku do tego, co stworzył na fortepian, ale fakt, że wymyślił on język pianistyczny, który jednocześnie jest niesłychanie śpiewny, bardzo zbliża fortepian do brzmienia wiolonczeli. Staraliśmy się to przejąć, tworząc ten krążek - mówił w Dwójce Wojciech Fudala o płycie "Chopin Project" Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Fryderyk Chopin wiolonczela płyta album Wojciech Fudala Narodowe Forum Muzyki KULTURA kompozytor Piotr Moss Dwójka Polish Cello Quartet Novi Singers

Optymistyczne, ku pokrzepieniu serc. Aleksander Nowacki z zimowymi piosenkami

Aleksander Nowacki to kompozytor, który stworzył prawdopodobnie najwięcej piosenek zimowych. Skąd to upodobanie do śnieżnych i mroźnych melodii? - Poprosiłem moich dobrych zaprzyjaźnionych autorów tekstów, żeby mi napisali optymistyczne piosenki o zimie. Ja nie cierpię zimy i chciałem mieć trochę ciepła - mówi Aleksander Nowacki na antenie radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Aleksander Nowacki piosenka piosenka zimowa Emilian Kamiński justyna sieńczyłło rock and roll album Lora Szafran Felicjan Andrzejczak

"Pora Wesołych Świąt". Krystyna Prońko: repertuar powstał specjalnie na tę płytę

Jedna z najwspanialszych polskich wokalistek, Krystyna Prońko wydała album, który zawiera świeckie piosenki o tematyce świątecznej dotyczącej Świąt Bożego Narodzenia. - Takich piosenek o Świętach nie było, tylko kolędy. Zauważyłam, że nam to nie wystarcza, dlatego zrodził się pomysł na taki album - mówi w radiowej Jedynce Krystyna Prońko. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Krystyna Prońko MUZYKA album Boże Narodzenie Marcin Kusy święta