Nauka

Krakowski cyklotron pomoże chorym na raka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 13:00
Nowoczesny ośrodek szansą dla chorych na raka i dla naukowców. W Krakowie działalność rozpoczęło Centrum Cyklotronowe Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. To jeden z niewielu tego typu ośrodków na świecie i najnowocześniejszy.
Audio
  • Centrum cyklotronowe szansą dla naukowców i chorych na raka - Paweł Pawlica / IAR
Kraków (zdjęcie ilustracyjne)
Kraków (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/peterscode/publ.dom.

Centrum daje możliwość leczenia raka wiązką rozpędzonych protonów. Poszerza też pole możliwości dla naukowców. Mogą oni prowadzić tam badania z dziedziny fizyki jądrowej czy sprawdzać elektronikę przed lotami w kosmos. Ale na powstaniu centrum cyklotronowego najbardziej skorzystają chorzy na raka, którzy będą leczeni tu nieoperacyjnie, a przez napromieniowanie guzów - wyjaśnia Paweł Olko, wicedyrektor z Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Otwarcie centrum jednak wcale nie oznacza, że pacjenci będą mogli skorzystać z niego już teraz. Na liście świadczeń refundowanych NFZ nie ma terapii protonowej, ponadto do leczenia zaproponowano 10 typów nowotworów. Wszystkie czekają na rekomendacje i wycenę odpowiednich urzędów. - Czekamy na wycenę procedury przez Agencję Oceny Technologii Medycznej. Wtedy minister zdrowia będzie mógł wprowadzić terapię protonową na listę świadczeń refundowanych. Dopiero wtedy NFZ będzie mogło ogłosić konkurs i podpisać kontrakt z Centrum. Mamy nadzieję, że leczenie chorych ruszy od stycznia - mówi Paweł Olko.

Od początku tego roku naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie odebrali kilkaset telefonów i listów od chorych na raka z pytaniami o szanse na wyleczenie. Budowa Centrum Cyklotronowego Bronowice kosztowała 265 milionów złotych.

(IAR)