Powstanie Warszawskie

Wojna zabrała nam nie dwoje, lecz troje Baczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 08:00
13 lipca 1944 poeta napisał jeden z ostatnich w życiu wierszy, kończąc go słowami "śnili, że dziecko poczęli całe czerwone od krwi". Był to nie tylko wyraz tragizmu sytuacji wojennej. Baczyńscy wiedzieli już wtedy, że Barbara jest w ciąży.
Audio
  • Jak tragiczne były wybory uczestników walki, świadczy też fakt, że żona Baczyńskiego Barbara poszła do powstania, będąc w ciąży - mówi Zbigniew Wasilewski, autor "Legendy Baczyńskiego"
Barbara i Krzysztof Baczyńscy
Barbara i Krzysztof Baczyńscy

- Pamiętam go z tych ostatnich miesięcy – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Wasilewski, przyjaciel Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i badacz jego biografii, autor książki "Legenda Baczyńskiego". – Nie mógł określonych rzeczy robić tylko cząstką siebie. Jeśli nie był do czegoś przekonany, nie robił tego wcale. Nie dawał się do czegoś namówić wbrew sobie – dodał.

Poeta stopniowo wyzbywał się wcześniejszych rozterek i wątpliwości dotyczących walki zbrojnej, choć w jego wierszach znaleźć można jeszcze sygnały tych dylematów. - To był problem, który dzielił z cały pokoleniem ówczesnym, z myślącymi przedstawicielami tego pokolenia: problem conradowskiej wierności do końca. Skoro dokonało się tego wyboru, należało spełnić obowiązek do końca, nawet jeżeli się niezupełnie w to wierzy – mówił Zbigniew Wasilewski.

Dramat Baczyńskiego, który został przez niego przypłacony życiem, polegał na tym, że musiał wybrać walkę, podczas gdy przez talent i historię został przeznaczony na poetę elegii – dodał przyjaciel artysty. Jak tragiczne były wybory uczestników walki, świadczy też fakt, że żona Baczyńskiego Barbara poszła do powstania, będąc w ciąży. – Zmarła 1 września 1944. W ten sposób wojna zabrała nam nie dwoje Baczyńskich, lecz troje – powiedział badacz.

mc