Matysiakowie

Gienek Matysiak

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 01:06
Najmłodszy syn Heleny i Józefa Matysiaków. Urodził 4 sierpnia 1944 r. Jako dziecko był urwisem, którego zawsze trzymały się różne żarty i dowcipy.
Leon Charewicz
Leon CharewiczFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Dorastając stawał się coraz bardziej poważny i odpowiedzialny. Ukończywszy szkołę średnią (liceum) w 1962 r. podjął pracę w fabryce, w której pracował jego ojciec (Zakłady im. gen. K. Świerczewskiego na Woli, wcześniej zakłady Gerlacha). W 1963 r. podczas choroby poznał pielęgniarkę Elżbietę, miłość swojego życia, która po latach została jego żoną. Okres narzeczeństwa z Elżbietą został przerwany kontrowersyjnym romansem Gienka z Ewą Grabowską (żoną Feliksa Grabowskiego). Ostatecznie Gienek wrócił do Elżbiety i ożenił się z nią w 1969 r. Z tego związku narodził się syn Piotr w 1972 r. W 1982 r. zagrożony zwolnieniem z pracy za udział w opozycji (stan wojenny) skorzystał z możliwości wyjazdu do NRD i wyjechał wraz z żoną i dzieckiem do Cottbus, w ramach delegacji z zakładu pracy. Niestety Elżbieta poznała tam Olgierda Szymuchę, zakochała się i odeszła od Gienka, w następstwie czego małżonkowie rozwiedli się. Był to dla Gienka wielki cios. Potem Gienek pracował w Czechosłowacji, skąd wrócił po śmierci swojego ojca (Józefa Matysiaka) w 1987 r. do Warszawy. Tu poznał Dorotę Morawską, nauczycielkę, starszą koleżankę swojej bratanicy Kasi Matysiakówny. Z Dorotą ożenił się w 1990 r. Wspólnie podjęli decyzję o adoptowaniu kilkuletniej dziewczynki z domu dziecka - Justynki. Od 2004 r. Gienek pracował w delegaturze firmy we Frankfurcie nad Odrą. W 2006 r. pojawiły się kłopoty zdrowotne i zawał serca (podczas wyjazdu służbowego do Niemiec). Po rekonwalescencji wrócił do pracy. Od początku 2007 r. był współudziałowcem lokalu gastronomicznego Stefana Rączki (kafeteria "Po drodze" na Woli). We wrześniu 2008 r. wyjechał służbowo do Kazachstanu, gdzie spędził jakiś czas w szpitalu w związku z kłopotami kardiologicznymi. Po krótkiej przerwie wrócił do pracy w firmie. Od lutego 2009 r. jest dziadkiem Basi, córki Piotrka i Lusi Matysiaków, a w 2020 r. na świat przyszedł jego wnuk Jakub. Nadal jest w dobrych relacjach z pierwszą żoną Elżbietą. Obecnie jest na emeryturze i oddaje się z zapałem pszczelarstwu miejskiemu – swojej nowej pasji. Na dachu kamienicy zainstalował dwa ule, z których regularnie zbiera miód i robi nalewki.

Leon Charewicz – od września 2017r. wciela się w postać Gienka Matysiaka (rola po Stefanie Friedmannie, Jerzym Bończaku, Andrzeju Fedorowiczu i Andrzeju Blumenfeldzie).


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak