Matysiakowie

Dorota Matysiakowa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 08:00
DOROTA MATYSIAKOWA – (z domu Morawska), żona Gienka. Urodziła się w Kaliszu, wychowywana po śmierci swoich rodziców przez ciotkę Karolinę, skończyła studia polonistyczne i podjęła pracę w jednym z warszawskich liceów ogólnokształcących, w którym po pewnym czasie została dyrektorem.
Ewa Kania
Ewa KaniaFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W 1990 roku wyszła za mąż za Gienka Matysiaka, a następnie wraz z nim adoptowała dziewczynkę z domu dziecka – Justynę, która w krótkim czasie stała się dla niej ukochaną córką. W 2006 roku została odwołana ze stanowiska dyrektora szkoły. Przez krótki czas bezrobotna. Od 2007 r. nauczycielka w Kolegium Służb Społecznych na Saskiej Kępie w Warszawie. Potem wystartowała w konkursie i została dyrektorem liceum. W 2022 roku rozpoznano u niej chorobę nowotworową. Długi czas była na zwolnieniu lekarskim, a w końcu, mimo powrotu do zdrowia, zrezygnowała ze stanowiska na rzecz bratanicy męża - Kasi Piekarskiej. Obecnie wróciła do nauczania, ale też odkryła w sobie nową pasję – jazdę konną. Ma dwóch braci: Zenka (zmarł w 2021 r.) i Edmunda (Mundka). W tej chwili niecierpliwie oczekuje narodzin wnuczki. Adoptowana córka Justyna jest w ciąży.

Ewa Kania – aktorka filmowa, teatralna i radiowa, również reżyser dubbingu. Ukończyła PWST w Warszawie w 1968 r. Tegoż roku debiutowała w teatrze. Związana z teatrami: Juliusza Osterwy w Lublinie (1969-1972), zagrała tu m.in.: Helenkę w „Panu Jowialskim” A. Fredry, Marię w „Czasu jutrzennego” J. Czechowicza; w teatrze Ziemi Mazowieckiej (1972-1975) Alinę w „Balladynie” J. Słowackiego, Katarzynę w „Nocy cudów” K. I. Gałczyńskiego; w Teatrze Nowym (1975-1989) w Warszawie m.in. „Sąd nieostateczny”, „Grube ryby”, „Horsztyński”, „Sen nocy letniej”, „Kot w butach”, „Akt przerywany”, Perykles władca Tyru”.

Gra w serialach telewizyjnych: „Na dobre i na złe”, „Klan”, „Kryminalni”, „Jest jak jest”, „Pierwsza miłość”. Od 2001 r. wciela się w postać Doroty Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak