Narodowe Czytanie 2015

Paweł Królikowski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:48
Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów o najmocniej ugruntowanej pozycji na polskiej scenie.
Komiczna opowieść Krótkie panowanie Pepina IV (1957) ponownie ukazuje się po polsku w tłumaczeniu Danuty Dowjat i Anny Marii Nowak. W  Lekturach Jedynki książkę Johna Steinbecka czyta Paweł Królikowski
Komiczna opowieść "Krótkie panowanie Pepina IV" (1957) ponownie ukazuje się po polsku w tłumaczeniu Danuty Dowjat i Anny Marii Nowak. W "Lekturach Jedynki" książkę Johna Steinbecka czyta Paweł KrólikowskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Po raz pierwszy pojawił się w filmie dla dzieci i młodzieży „Dzień kolibra” (1984), który został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago.

Jego kariera z impetem wystartowała po rolach w serialach „Czwarta władza” i „PitBull”.
Później, w 2007 roku otrzymał statuetkę „Melonika” Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii „Najlepszy aktor komediowy” za rolę w serialu „Ranczo”.

Jest laureatem Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry") Grand Prix za rolę w spektaklu telewizyjnym „W roli Boga”. Był też nominowany do Złotej Kaczki w 2011 roku w kategorii „Najlepszy aktor” za film „Trzy minuty. 21:37”.

Zobacz więcej na temat: Paweł Królikowski