Anders

Monte Cassino (styczeń - maj 1944)

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 10:00
Bitwa o Monte Cassino - największa bitwa lądowa w Europie. Była najcięższą i najkrwawszą z walk aliantów stoczonych z Wehrmachtem na wszystkich frontach II wojny światowej.
Audio
  • - Zadanie które nam przypadnie, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego – mówił gen. Władysław Anders do żołnierzy przed bitwą o Monte Cassino. (PR, 18.05.2004)
  • Monte Cassino w ocenie dowódców. Wypowiedzi marszałka Harolda Alexandra, gen. Olivera Leese, gen. Marka Clarka, gen. Władysława Andersa i gen. Fridolin von Sengera und Etterlina. (RWE, 7.04.1958)
  • Rozmowa z Feliksem Konarskim, autorem słów piosenki "Czerwone maki na Monte Cassino" i Alfredem Schützem, który skomponował muzykę. (RWE, 19.05.1991)
Generał Anders w ruinach klasztoru Monte Cassino, maj 1944
Generał Anders w ruinach klasztoru Monte Cassino, maj 1944Foto: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Celem aliantów było usunięcie faszystowskiego reżimu Mussoliniego, a w drugiej kolejności atak na III Rzeszę przez południową granicę w Alpach od strony Austrii. Bitwa pod Monte Cassino przełamała dominację Niemców w środkowym regionie południowych Włoch i otworzyła aliantom drogę do Rzymu. Masyw Cassino, na którym stał klasztor, był kluczowym stanowiskiem na tzw. linii Gustawa. Był to najpotężniejszy system obronny, z jakim zetknęli się podczas II wojny światowej Brytyjczycy i Amerykanie.

Polacy zostali włączeni do walk w ostatniej części II fazy bitwy o masyw Cassino. W rozkazie do żołnierzy z 11 maja 1944 roku gen. Anders powiedział: "Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, walczyć będą Francuzi, Włosi i dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego."

Historycy porównują tę bitwę do rzezi pod Verdun i Ypres w czasie I wojny światowej oraz do najciężych walk II wojny na froncie wschodnim - do bitwy pod Stalingradem.

Straty aliantów w kampanii włoskiej wyniosły ponad 100 tys. zabitych. Na cmetarzu na wzgórzu pod klasztorem Monte Cassino spoczywa 923 polskich żołnierzy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak