Narodowe Czytanie 2016

"Quo vadis". Powieść o przemianie, uniwersalnych wartościach i wyborze właściwej drogi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 16:38
Już 3 września w największych polskich miastach i setkach miejscowości rusza Narodowe Czytanie. W tym roku posłuchać będzie można "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona. Muzeum Narodowe w Krakowie
Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona. Muzeum Narodowe w Krakowie Foto: wikipedia, domena publiczna

Powieść opowiada o miłości Winicjusza i Ligii. On jest rzymskim patrycjuszem, poganinem, a ona chrześcijanką, zakładniczką pochodząca z barbarzyńskiego plemienia Ligów. Oboje pochodzą zatem z dwóch odmiennych światów.

Wątek ich miłości to liczne zwroty akcji - ucieczka Ligii, jej poszukiwanie przez Winicjusza, próba porwania, przemiana Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie.

Henryk Sienkiewicz w książce osadził też watek historyczny – pożar Rzymu i osobę cesarza Nerona. Ważną postacią jest Petroniusz – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Przegrywa, kiedy krytykuje pomysł cesarza.

Ciekawą postacią jest też Chilon Chilonides – bezwzględny oszust, bez zasad moralnych i gotowy sprzedać każdego. W nim też jednak coś się zmienia – na koniec umiera na krzyżu w obronie chrześcijan, których wydał.

Kulminacją utworu jest walka Ursusa z turem. Dzięki temu zwycięstwu Ligia, Winicjusz i Ursus zdobywają opiekę rzymskiego ludu. Rzymianie tym samym zwracają się przeciwko Neronowi.

Czytaj więcej
neron1200.jpg
Filozofia "Quo vadis"

 - To powieść, która ma gorzki happy end. Nie daje nam łatwego pocieszenia. Bohaterowie przenoszą się na Sycylię poza teatr wydarzeń, żyją w ukryciu ciesząc się, że świat o nich zapomniał, ale Neron szaleje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że on przeminie jak wszystko co złe, jak zaraza. Natomiast treścią tego przemijania są konkretne ludzkie losy, życie -  tłumaczy literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek.

Zdaniem prof. Koziołka, Sienkiewicz nie ukrywając potworności świata każe nam pomyśleć o możliwym pojednaniu o rzeczach, które wydawały się niemożliwe do pogodzenia - zetknięciu pogańskiego Rzymu z chrześcijaństwem, z którego narodziła się Europa.


Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz Quo vadis