X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
German Death Camps

Adolf Hitler – wcielenie zła

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
Adolf Hitler, 1937
Adolf Hitler, 1937 Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0

1889-1945. Austriak z pochodzenia, chorobliwie ambitny lecz pozbawiony talentu malarz, zbyt leniwy by zakończyć edukację maturą, twórca i dyktator III Rzeszy, wódz Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i ideolog nazizmu, jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Rozpętał najkrwawszą w dziejach wojnę, którą 50 mln ludzi przypłaciło życiem.

Sformułował podstawy ideologii nazistowskiej w książce "Mein Kampf". Powołując się na pseudonaukowe tezy rasistowskie dowodził, że "rasą panów" są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie byli najniższą z warstw aryjskich, przeznaczoną do prac niewolniczych. Najniższą grupą mieli być Żydzi, których po podbiciu Europy planował wymordować. Ideologia ta stała się obowiązującą wykładnią utworzonej przez Hitlera NSDAP, która w latach 1933-1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę: rządy terroru, połączonego po podboju Europy z ludobójstwem ludności cywilnej.

Po klęsce Niemiec w 1945 roku, Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał organizacje powołane przez Hitlera (NSDAP, SS, SD i Gestapo) za przestępcze, które popełniły zbrodnie przeciw pokojowi (przygotowanie i prowadzenie wojny gwałcącej prawa międzynarodowe), zbrodnie wojenne (mordowanie i deportacje ludności z terytoriów okupowanych, mordowanie jeńców wojennych, niszczenie miast i wsi) oraz zbrodnie przeciw ludzkości (niewolniczą eksploatację i eksterminację ludności cywilnej). Hitler, który popełnił samobójstwo przed końcem wojny, nigdy nie poniósł kary za swe zbrodnie.