German Death Camps

Josef Mengele – Anioł Śmierci z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 13:00
Josef Mengele, 1956
Josef Mengele, 1956Foto: Wikipedia/domena publiczna

1911-1979. Niemiecki lekarz, doktor medycyny i antropologii. W 1937 roku wstąpił do NSDAP, rok później przyjęto go do SS.

Od 1943 roku był lekarzem w niemieckim nazistowskim obozie w Auschwitz. Tam przeprowadzał okrutne eksperymenty pseudomedyczne: amputacje, punkcje lędźwiowe, wstrzykiwanie tyfusu, umyślne zakażanie ran i wiele innych. Ofiarami często były bliźnięta, które zabijał tylko po to, żeby porównać stan ich narządów wewnętrznych.

Podczas każdej akcji, nienagannie ubrany w biały lekarski fartuch i białe rękawiczki, Mengele zyskał wśród więźniów Auschwitz miano "Anioła Śmierci".

Uciekł z Auschwitz na dziesięć dni przed wkroczeniem Rosjan. Po zakończeniu II wojny światowej udało mu się przedostać do Ameryki Południowej. Najpierw mieszkał w Argentynie, później, od 1962 roku, w Brazylii. Nigdy nie stanął przed sądem, chociaż za pomoc w jego schwytaniu wyznaczono nagrodę w wysokości 10 mln marek. Zmarł 7 lutego 1979 roku w pobliżu Sao Paulo. Podczas kąpieli w morzu doznał udaru mózgu i utonął.