German Death Camps

Polski konsul zareagował na film deputowanego, w którym pada zwrot "Polish death camps"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:15
Konsul Generalny RP w Nowym Jorku zareagował na wideo zamieszczone w internecie przez deputowanego do zgromadzenia stanowego stanu Nowy Jork Dova Hikinda. Amerykanin mówi w nim o rodzinie zamordowanej w obozie Auschwitz Birkenau, który nazywa "polskim obozem śmierci".
Dov Hikind zaatakował Polskę podkreślając, że jego rodzina zginęła w polskim obozie zagłady
Dov Hikind zaatakował Polskę podkreślając, że jego rodzina zginęła w "polskim obozie zagłady"Foto: screen za polandmurderedjews.com

Konsul generalny RP Maciej Golubiewski zamieścił na Twitterze konsulatu oświadczenie, polemizujące z założoną przez deputowanego do zgromadzenia stanowego stanu Nowy Jork Dova Hikinda stroną internetową, której celem jest krytyka nowelizacji ustawy o IPN. Strona ma adres polandmurderedjews.com (dosłownie: polskamordowałażydów). Golubiewski napisał, że Hikind "ma oczywiście wszelkie prawo" do założenia takiej strony, ale dodał, że zawiera ona "błędy faktograficzne", dotyczące zasięgu i stosowania nowych przepisów określonych w polskiej ustawie. - Ustawa ta nie neguje Holokaustu. Przeciwnie, podejmuje problem publicznych oświadczeń pomniejszających rolę faktycznych sprawców Holokaustu, niemieckich nazistów.... - podkreślił konsul. 

Konsul wskazał też, że w materiale wideo zamieszczonym na stronie Hikinda, pojawia się "błędne określenie "polskie obozy śmierci", które jest często wykorzystywane jako próba zrzucenia odpowiedzialności za Holokaust na polski naród i państwo". 

Fałszywa narracja

Celowe użycie tego określenia, "które zostało oficjalnie potępione zarówno przez Izrael, jak i Polskę i jest oficjalnie uznane za niepoprawne w standardach stylistycznych najważniejszych gazet USA" przez kogoś, kto reprezentuje miasto Nowy Jork w zgromadzeniu stanowym konsul uznał za "głęboko niepokojące".

Konsul wyraził przekonanie, że poglądy Hikinda nie są reprezentatywne dla całej izby niższej parlamentu stanu Nowy Jork, jak to sugeruje deputowany w materiale wideo, który zamieścił na swojej stronie. Na zakończenie Golubiewski podkreślił, że nie można pozwolić, by takie prowokacje psuły długotrwałą przyjaźń między stanem Nowy Jork a Polską.

kp