German Death Camps

Bawarski dziennik "Mittelbayerische Zeitung" użył zwrotu "polski obóz zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:36
Wczoraj dziennik "Mittelbayerische Zeitung" użył nieprawdziwego określenia "polski obóz zagłady w Sobiborze" w jednym z artykułów na swojej stronie internetowej. Informację jako pierwsza podała Informacyjna Agencja Radiowa. 
Fragment artykułu ze strony www.mittelbayerische.de
Fragment artykułu ze strony www.mittelbayerische.deFoto: www.mittelbayerische.de

Artykuł dotyczy przedstawienia musicalu "Kabaret", którego premiera odbyła się niedawno w Ratyzbonie. Autor recenzji pisze, że fundatorem teatru, na któreg odeskach odbyło się przedstawienie, był żydowski kupiec Simon Oberdorfer, który "został zamordowany w kwietniu 1943 roku w polskim obozie zagłady w Sobiborze".

Niedawna nowelizacja ustawy o IPN penalizuje zwrot "polskie obozy zagłady". Na razie użycie tych słów w "Mittelbayerische Zeitung" nie spotkało się z reakcją polskich władz. Ustawa o IPN ma być przedmiotem poniedziałkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.  

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

44 zawiadomienia

"Do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - podała w czwartek "Rzeczpospolita". O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. "Lada dzień" mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom. 

Jak podaje dziennik, zawiadomienia - najczęściej o obraźliwych wypowiedziach - przesłano głównie pocztą elektroniczną. Kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci". To serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie "polskie getto żydowskie"

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak