Section00

piosenka na 100

„Piosenka na 100” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polskiego Radia. Konkurs zorganizowany został z okazji 100-lecia istnienia ZAiKS-u, a jego ideą jest jak najszersza popularyzacja dorobku współczesnych polskich twórców.

Piosenka na 100
Section05

WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM

Małgorzata Markiewicz, Tadeusz Olchowski i Iwona Kmiecik odebrali nagrody w konkursie Polskiego Radia i ZAIKS-u "Piosenka na sto". Uroczystość odbyła się 26.06 w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w Warszawie. Do konkursu zgłoszono ponad tysiąc utworów.

W ostatnim etapie kapituła zadecydowała o przyznaniu nagród w trzech kategoriach. Za najlepszy tekst uznano słowa piosenki "Janusze" Tadeusza Olchowskiego. Małgorzatę Markiewicz nagrodzono za najlepsze wykonanie. Uznanie jurorów zdobyła jej interpretacja utworu "Niebywałe". Natomiast w kategorii najlepsza kompozycja kapituła przyznała nagrodę Iwonie Kmiecik, za warstwę muzyczną piosenki - "Ziemia Księżyc". Rozstrzygnięcie konkursu zostało ogłoszone podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. W kapitule konkursu znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek między innymi zespołu Perfect - Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik redakcji muzycznej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke - kierownik redakcji muzycznej radiowej Jedynki.

Konkurs zorganizowano z okazji stulecia działalności Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

WERDYKT JURY

W dniu 5 czerwca 2018 r., Kapituła Konkursu „Piosenka na 100” w składzie:

  • Bogdan Olewicz – Przewodniczący Kapituły, producent muzyczny i autor teksów piosenek m.in. dla zespołu Perfect,
  • Piotr Nagłowski – Zastępca Przewodniczącego, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia,
  • Marek Kościkiewicz – założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny,
  • Piotr Metz – kierownik Redakcji Muzycznej Trójki,
  • Paweł Sztompke – kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Jedynki,

szczegółowo zapoznała się z wyborem słuchaczy [patrz niżej] i w drodze tajnego głosowania wybrała finałowych zwycięzców konkursu „Piosenka na 100” oraz podzieliła pulę nagród.

W kategorii najlepsza kompozycja nagrodę w wysokości 30 000 zł otrzymuje Iwona Kmiecik za warstwę muzyczną piosenki pt. „Ziemia Księżyc” (muz. Iwona Kmiecik, sł. Piotr Trysła, wyk. IVO Kmiecik).

W kategorii najlepszy tekst nagrodę w wysokości 30 000 zł otrzymuje Tadeusz Olchowski za warstwę słowną piosenki pt. „Janusze” (muz, sł. i wyk. Tadeusz Olchowski).

W kategorii najlepsze wykonanie nagrodę w wysokości 30 000 zł otrzymuje Małgorzata Markiewicz za interpretację utworu pt. „Niebywałe” (muz. i wyk. Małgorzata Markiewicz, sł. Patryk Kienast).

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio S.A. oraz Kapituła Konkursu „Piosenka na 100” gratulują serdecznie wszystkim laureatom! Dziękując uczestnikom i radiosłuchaczom za wzięcie udziału w zmaganiach konkursowych, wyrażamy nadzieję, że wyobraźnia i talenty uczestników przyczynią się w przyszłości do wzrostu popularności polskich piosenek i ich większej obecności w programach radia, telewizji i licznych festiwali.

ZAGŁOSUJ NA NAJLEPSZĄ PIOSENKĘ

3 czerwca 2018 roku zakończyło się głosowanie na 10 najciekawszych utworów, zgłoszonych do Konkursu Piosenka na 100. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy.

W wyniku głosowania do finału Konkursu zakwalifikowało się pięć piosenek, które zdobyły największą liczbę głosów, tj. sumę głosów oddanych za pośrednictwem strony internetowej oraz głosów oddanych poprzez wysłanie wiadomości sms.

Spośród nich Kapituła Konkursu wybrała laureatów Konkursu. Ostateczny werdykt Jury ogłoszono 10 czerwca 2018 r.

Section012

Nagrody

Pula nagród za najlepszą Piosenkę w konkursie wynosi
100 tysięcy złotych*, w tym:

za najlepszy tekst

Nagroda dla autora lub autorów oryginalnego tekstu utworu w języku polskim, który do chwili zgłoszenia do konkursu nie został publicznie rozpowszechniony.

30 000 zł** **po odliczeniu podatku

za najlepszą muzykę

Nagroda dla kompozytora lub kompozytorów oryginalnej muzyki do utworu, który do chwili zgłoszenia do konkursu nie został publicznie rozpowszechniony.

30 000 zł** **po odliczeniu podatku

za najlepsze wykonanie

Nagroda dla wykonawcy lub wykonawców oryginalnego utworu w języku polskim, który do chwili zgłoszenia do konkursu nie został publicznie rozpowszechniony.

30 000 zł** **po odliczeniu podatku

*W przypadku trudności z wyborem jednej najlepszej piosenki, Organizatorzy zastrzegają sobie prawo nagrodzenia dwóch lub trzech piosenek w kategoriach: najlepszy tekst, najlepsza muzyka, najlepsze wykonanie.

Skład Kapituły

1 Marek Kościkiewicz

Muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Założyciel i lider De Mono. Autor największych hitów grupy: „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit”. Komponuje piosenki dla najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Założyciel najpopularniejszego magazynu muzyczno-kulturalnego lat 90. „Machina” i wytwórni fonograficznej Zic-Zac. Jest też autorem muzyki do wielu filmów fabularnych i reklam. Członek ZAiKS.

2 Piotr Metz

Kierownik Redakcji Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia. Dziennikarz radiowy z niemal 30-letnim stażem w rozgłośniach komercyjnych i publicznych. Juror wielu konkursów telewizyjnych i festiwali muzycznych. Autor książki „Voo Voo. Dzień dobry wieczór”. Znawca twórczości The Beatles i kolekcjoner płyt.

3 Piotr Nagłowski

Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Organizator, producent, rzecznik, radiowiec, menedżer wielu polskich artystów, autor kilku książek (m.in. o grupie TSA). Założyciel i pierwszy szef polskiego oddziału wytwórni płytowej BMG.

4 Bogdan Olewicz (Przewodniczący Kapituły)

Autor piosenek i producent muzyczny nagrań. W przeszłości także dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy. Pisał dla większości gwiazd polskiej estrady. Współtwórca wielu przebojów supergrupy Perfect. Niebagatelną część życia poświęcił Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.

5 Paweł Sztompke

Kierownik Redakcji Muzycznej Programu 1 Polskiego Radia. Z wykształcenia muzykolog. Dziennikarz Polskiego Radia od 1977 roku. Jego specjalnością jest muzyka filmowa. Laureat „Złotego Mikrofonu” Polskiego Radia (2008), Wawrzynu Mowy Polskiej (2015) i Kawalerskiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski (2015).

ZAIKS
POLSKIE RADIO S.A.
Section025