Section00
Rosja
Grupa A
napastnik
największa gwiazda
Fiodor
Smołow
Największym problemem Rosjan na wielkich turniejach był brak klasowego napastnika. We Francji ma być jednak inaczej, za strzelanie goli będzie odpowiadał Fiodor Smołow. 28-letni napastnik Krasnodaru ma za sobą niezły sezon, w 23 meczach zdobył 14 bramek i dorzucił do nich 5 asyst, ostatnio zakładał też opaskę kapitana kadry.
10
Rosja 2018Rosja
Section04
Na kogo należy zwrócić uwagę
Na Euro 2016 kibice nie zobaczyli Ałana Dżagojewa, który musiał leczyć kontuzję. Teraz to on weźmie na siebie ciężar rozegrania i kierowania poczynaniami drużyny. 27-latek od dekady gra w CSKA Moskwa, przez lata był uważany za wielki talent, jednak nie wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. Przed własną publicznością na pewno będzie miał coś do udowodnienia.

Razem z Dżagojewem występować może inny pomocnik CSKA, zaledwie 21-letni Aleksandr Gołowin, jeden z tych zawodników, którym wróży się bogatą karierę. Podobnie ma się sprawa z o rok starszym Aleksiejem Miranczukiem, jednym z kluczowych piłkarzy moskiewskiego Lokomotiwu.
Section05
miejsce w
rankingu fifa
70
grupa na mś
w Rosji
A
bilans eliminacji na MŚ w Rosji
gospodarz
największe sukcesy
jako ZSRR na mistrzostwach Europy: I miejsce 1960; II miejsce 1964, 1972, i 1988, III/IV miejsce w 2008 roku
największe sukcesy na mś
jako ZSRR: ćwierćfinały w roku 1958, 1962, IV miejsce w 1966, ćwierćfinał w 1970, złote medale igrzysk olimpijskich w 1956 i 1988 roku
selekcjoner
Stanisław Czerczesow
napastnicy
Artiom Dziuba,
Aleksiej Miranczuk,
Fiodor Smołow
pomocnicy
Denis Czeryszew,
Alan Dzagojew,
Jurij Gazinski,
Aleksandr Gołowin,
Daler Kuzjajew,
Anton Miranczuk,
Aleksandr Samiedow,
Aleksandr Jerochin,
Jurij Żyrkow,
Roman Zobnin
obrońcy
Mario Fernandes,
Władimir Granat,
Siergiej Ignaszewicz,
Fiodor Kudriaszow,
Ilja Kutiepow,
Andriej Siemionow,
Igor Smolnikow
bramkarze
Igor Akinfiejew,
Władimir Gabułow,
Andriej Łuniow
Section08
Gospodarze mistrzostw świata nie mogą pochwalić się większymi sukcesami po rozpadzie ZSRR. Ostatni dobry turniej rozegrali w 2008 roku, dochodząc do półfinału mistrzostw Europy. Na mundialu w grupie A zmierzą się z Urugwajem, Egiptem, Arabią Saudyjską.
Rosjanie będą jedną z większych zagadek tego turnieju. Nie musieli grać w eliminacjach, swój ostatni mecz o punkty (nie licząc Pucharu Konfederacji) zaliczyli podczas Euro 2016, które było dla nich ogromną klapą. W fazie grupowym zdobyli zaledwie jeden punkt i błyskawicznie pożegnali się z imprezą z łatką jednej z najgorszych drużyn.

Stało się jasne, że reprezentacji potrzeba zmian. Swoją szansę na to, by poprowadzić rodaków do sukcesu, dostał znany z Legii Warszawa Stanisław Czerczesow, który w 2016 roku sięgnął z ekipą ze stolicy po mistrzostwo kraju. Zadanie jest jednak trudne, a odpowiedzialność ogromna, o czym selekcjoner przekonuje się jeszcze przed startem mundialu.
Czerczesow zbierał dużo krytyki za słabe wyniki i styl, także atmosfera wokół drużyny jest bardzo daleka od ideału. Kibice i prasa narzekają i wieszczą katastrofę, przeklinając kontuzje, które dopadły kilku ważnych zawodników, ograniczając możliwości trenera. Na mundialu nie zagrają napastnik Aleksandr Kokorin, który zerwał więzadła w kolanie, to samo spotkało parę środkowych obrońców - Giorgiego Dżikiję i Wiktora Wasina. Selekcjoner jest też skonfliktowany z Igorem Denisowem, który w kadrze zagrał ponad 50 spotkań.

W grupie G eliminacji do francuskiego turnieju zajęli drugie miejsce, nie mieli szans w rywalizacji z rewelacyjną Austrią, która w swoich 10 meczach zaledwie raz zremisowała.
expand_more
więcej
mecze
Drużyna
RM
W
R
P
BZ
BS
RB
Pkt