Section00
Islandia
Grupa D
napastnik
największa gwiazda
Gylfi
Sigurdsson
Czołowym zawodnikiem pozostaje były klubowy kolega Łukasza Fabiańskiego ze Swansea, 28-letni rozgrywający Gylfi Sigurdsson, potrafiący zagrać podanie otwierające drogę do bramki czy popisać się precyzyjnym strzałem. Zawodnik Evertonu wraca do gry po kontuzji kolana i w związku z tym jego zespół będzie musiał pokazać, że jego siła tkwi przede wszystkim w kolektywie i nastawieniu na grę drużynową.
9
Rosja 2018Islandia
Section04
Na kogo należy zwrócić uwagę
Mocnym punktem obrony będzie stoper FK Krasnodar Ragnar Sigurdsson, w środku pola tytaniczną pracę w każdym meczu wykonuje Aaron Gunnarsson, zaprawiony w bojach na angielskich boiskach, potrafiący grać twardo i nieustępliwie. Do tego dodajemy Birkira Bjarnasona z Aston Villi i Johana Gudmundssona z Burnley.
Section05
miejsce w
rankingu fifa
22
grupa na mś
w Rosji
D
bilans eliminacji na MŚ w Rosji
10
mecze
7
zwycięstwa
1
remisy
2
porażki
16:7
bramki
największe sukcesy
II miejsce w Pucharze Narodów Afryki w 2002 roku
ćwierćfinał Euro 2016, awans na MŚ w Rosji
debiutant
selekcjoner
Heimir Hallgrimsson
napastnicy
Alfred Finnbogason,
Bjorn Bergmann Sigurdarson,
Jon Dadi Bodvarsson,
Albert Gudmundsson
pomocnicy
Johann Berg Gudmundsson,
Birkir Bjarnason,
Arnor Ingvi Traustason,
Emil Hallfredsson,
Gylfi Sigurdsson,
Olafur Ingi Skulason,
Rurik Gislason,
Samuel Fridjonsson,
Aron Gunnarsson
obrońcy
Kari Arnason,
Ari Freyr Skulason,
Birkir Mar Saevarsson,
Sverrir Ingi Ingason,
Hordur Magnusson,
Holmar Orn Eyjolfsson,
Ragnar Sigurdsson
bramkarze
Hannes Thor Halldorsson,
Runar Alex Runarsson,
Frederik Schram
Section08
Islandia to zespół, któremu będzie kibicować wielu fanów futbolu. Piłkarski kopciuszek pokazał, że nie zamierza bać się potęg i chce z nimi rywalizować jak równy z równym. Okazję do tego będzie miał wymarzoną.
Jeszcze kilka dekad temu piłka nożna była w tym kraju zjawiskiem niezbyt popularnym, a liczących się piłkarzy traktowano jak prawdziwe zjawisko.

Wielkie nakłady finansowe, budowa stadionów, postawienie na szkolenie młodzieży – nieco ponad 15 lat temu rozpoczęła się rewolucja, która miała przynieść wyniki, a z zespołu, który każdy traktował jako dostarczyciela punktów, stworzyć prawdziwą rewelację, mogącą rzucić wyzwanie każdemu. I tak też się stało. Wielu mówiło o niespodziance, szczęściu, które sprzyjało Islandczykom. Oni jednak wiedzą, że wyniki z ostatnich lat nie mają nic wspólnego ze szczęściem, a są efektem ciężkiej pracy.
W ligach europejskich można oglądać coraz większą liczbę zawodników, którzy opuszczają ojczyznę – tamtejsza liga wciąż nie należy do najmocniejszych, jednak młode talenty są skrupulatnie wyszukiwane przez scoutów.

Liczący niecałe 400 tysięcy mieszkańców naród był bliski świętowania największego sukcesu w futbolu przed mistrzostwami świata w Brazylii – przegrana w barażach z Chorwacją była i tak największym dotychczasowym osiągnięciem. Widać jednak, jak wielki progres nastąpił pod wodzą Larsa Lagerbacka.

W 2016 roku Islandia została najmniejszym krajem, który kiedykolwiek wystąpił na mistrzostwach Europy. Na mistrzostwa świata w Rosji także będzie rekordzistą pod tym względem.

Szwedzki selekcjoner zdecydował się odejść, jednak nikt w kraju nie kwestionuje tego, jak wiele dał mu w kwestii piłkarskiej "szwedzki mistrz”.

W kwalifikacjach do mundialu Islandczycy trafili do grupy z Chorwacją, Ukrainą, Turcją, Finlandią i Kosowem. Lata temu Islandia byłaby tutaj dostarczycielem punktów. Grę o awans nieoczekiwanie zakończyła na pierwszym miejscu, zmuszając do gry w barażach Chorwatów.

Islandczycy już pod wodzą Heimira Hallgrimssona pokazali jednak - czego jak podkreślają - "nauczył ich szwedzki mistrz" i po świetnie rozegranych kwalifikacjach i wygraniu grupy I awansowali do mistrzostw świata w Rosji, gdzie w fazie grupowej spotkają się z Argentyną, Nigerią i Chorwacją.

To przeciwnik niewygodny, zdyscyplinowany taktycznie, mający kilka atutów, które potrafią zaskoczyć mocniejszych przeciwników.
expand_more
więcej
mecze
Drużyna
RM
W
R
P
BZ
BS
RB
Pkt