Rosja 2018

Stadiony Rosja 2018. "Cosmos Arena" w Samarze - latający spodek w mieście kosmonautów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 14:45
Samara Arena bardziej niż stadion piłkarski, który gościć będzie mecze mistrzostw świata, przypomina marsjańską bazę lub statek kosmiczny. Nawiązanie nie jest przypadkowe, bowiem Samara, dawniej Kujbyszew, jest głównym rosyjskim centrum badań kosmicznych.
Audio
  • Stadion w Samarze opisuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski (PR)
Kosmos Arena w Samarze
Kosmos Arena w Samarze Foto: SHUTTERSTOCK

Samara od lat stanowi zaplecze technologiczne kraju. To właśnie w tamtejszych ośrodkach naukowych opracowano i zbudowano m.in. rakietę, która wyniosła na orbitę statek Wostok 1 z Jurijem Gagarinem na pokładzie. Wstępne projekty areny, oprócz kosmicznego wyglądu, uwzględniały też zastosowanie futurystycznych rozwiązań. Te jednak z przyczyn finansowych i organizacyjnych z czasem porzucono, i tak, zamiast 80-metrowej, przezroczystej kopuły z poliwęglanów, stadion pokryty jest znacznie mniejszą konstrukcją ze zwykłej blachy.

Budowa obiektu od samego początku sprawiała władzom miasta wiele problemów. Stadion - wedle pierwotnych planów - miał powstać na cyplu u zbiegu Wołgi i Samary na terenie dawnego portu, blisko historycznego centrum i malowniczych bulwarów. W kolejnej wersji lokalizację obiektu przesunięto na jedną z niezagospodarowanych wysp w pobliżu. Ostatecznie z przyczyn konstrukcyjnych i finansowych zdecydowano się zrealizować inwestycję w odległej, północnej części miasta.

Położony na niezagospodarowanym terenie stadion ma stać się drugim centrum Samary. Plany zakładają budowę w jego pobliżu ośrodka naukowego im. Gagarina, mieszkań oraz bazy treningowej. Cała inwestycja, zakrojona na bardzo szeroką skalę, od samego początku miała jednak duże opóźnienia wynikające m.in. z problemów z wyborem wykonawcy. Stadion został ukończony najpóźniej ze wszystkich obiektów mundialu, a pierwsze mecze kontrolne zostały na nim rozegrane dopiero późną wiosną tego roku.

Kwestia dojazdu nie jest jeszcze ostatecznie rozwiązana. Ze względu na położenie w mieście trzeba było wybudować nową drogę szybkiego ruchu oraz wyremontować 200 km ulic. Pracę nad infrastrukturą ciągle trwają. Dobrą informacją dla kibiców jest to, że w terminie udało zrealizować się rozbudowę portu lotniczego.

Pierwszy mecz na stadionie w Samarze zostanie rozegrany 17 czerwca i spotkają się w nim drużyny Kostaryki i Serbii (grupa E). W kolejnych spotkaniach Dania zmierzy się z Australią (21 czerwca, grupa C), Urugwaj z Rosją (25 czerwca, grupa A), a Senegal z Kolumbią (28 czerwca, grupa H). Na obiekcie zostaną także rozegrane mecze 1/8 i 1/4 finału.

Samara Arena 
klub: Krylja Sowietow Samara 
pojemność: 44 807 
rok otwarcia: 2018

Grupowe mecze mundialu na "Cosmos Arena" w Samarze

Kostaryka - Serbia 17.06.2018 14:00

Dania - Australia 21.06.2018 14:00

Urugwaj – Rosja 25.06.2018 16:00

Senegal - Kolumbia 28.06.2018 16:00