Rosja 2018

Stadiony Rosja 2018. Jekaterynburg Arena - sektory w chmurach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:38
Stadion w Jekaterynburgu powstał na potrzeby mundialu w wyniku przebudowy zabytkowego obiektu. Aby uzyskać wymaganą liczbę miejsc, a nie burząc historycznego planu, zdecydowano się dostawić tymczasowe sektory na wielkich niezadaszonych rusztowaniach za bramkami.
Audio
  • Stadion w Jekaterynburgu opisuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski (PR)
Stadion w Jekaterynburgu
Stadion w Jekaterynburgu Foto: PAP/ITAR-TASS

Nowoczesna arena została wybudowana w miejscu powstałego w 1957 Stadionu Centralnego, gdzie przez lata rozgrywano mecze hokejowe, piłkarskie i zawody w łyżwiarstwie szybkim. W celu zachowania fasady obiektu zdecydowano się umieścić nowe trybuny wewnątrz dawnego obrysu stadionu, likwidując bieżnię lekkoatletyczną. Mimo znacznego podwyższenia trybun, stadion nie spełniał nawet specjalnie obniżonych norm FIFA dotyczących minimalnej pojemności. Wtedy zdecydowano się zamontować dodatkowe sektory zwiększające liczbę miejsc do 35 tys. 

Skromna, historyczna fasada obiektu rozmiarem i liczbą detali architektonicznych nie zbliża się do tej z moskiewskich Łużnik i ginie pośród dobudowanych elementów. Wspólnie z dostawionymi trybunami stadion wygląda nieproporcjonalnie i z tego względu bywa krytykowany i wyśmiewany. Obiekt nabierze odpowiednich kształtów dopiero po usunięciu dodatkowych sektorów oraz przeznaczonych do rozbiórki elementów dachu. 

Niezależnie od końcowego efektu, przebudowa stadionu była krytykowana m.in. z powodu, że kilka lat wcześniej arena przeszła kosztowną i kompleksową rewitalizację, która doskonale zachowała ducha i charakter dawnego stadionu. 

To właśnie na tamtym, odnowionym obiekcie, we wrześniu 2012, piłkarska reprezentacja Polski do lat 21, m.in. z Arkadiuszem Milikiem w składzie, przegrała z Rosją 1:4 i straciła szansę awansu do mistrzostw Europy.

Stadion leży w samym centrum miasta, kilkanaście minut spacerem od głównego dworca kolejowego, z którego łatwo można dostać do portu lotniczego.

Pierwsze spotkanie MŚ w Jekaterynburgu - najbardziej wysuniętym na wschód mieście-gospodarzu - odbędzie się już 15 czerwca, czyli drugiego dnia turnieju. Zmierzą się Egipt i Urugwaj w grupie A. W tym mieście rywalizować będą także: Francja z Peru (21 czerwca, grupa C), Japonia z Senegalem (24 czerwca, grupa H) oraz Meksyk ze Szwecją (27 czerwca, grupa F).

Jekaterynburg Arena
klub: Urał Jekaterynburg
pojemność: 35 696 
rok otwarcia: 1953 (otwarcie po ostatniej przebudowie w 2018 roku) 

Grupowe mecze mundialu na Stadionie Centralnym w Jekaterynburgu

Egipt – Urugwaj 15.06.2018 14:00

Francja - Peru 21.06.2018 17:00

Japonia - Senegal 24.06.2018 17:00

Meksyk - Szwecja 27.06.2018 14:00