X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia 1939
Section05
1939 - rok pokoju, rok wojny
Section06
06'29 1 stycznia 1939 Jak donosi warszawska prasa, stolica bawiła się wesoło i głośno. Wszystkie miejsca w warszawskich restauracjach były zarezerwowane. Koszt sylwestrowej kolacji wynosił 15 zł, do tego obowiązkowe trunki. Nie wszystkich było na to stać. Toteż wielu warszawiaków bawiło się na składkowych prywatkach w domu, przy muzyce z radia lub patefonu. Za 5 złotych od osoby można było urządzić przyzwoite przyjęcie. Sklepy spożywcze były dosłownie oblężone.
05'01 2 stycznia 1939 W Zagłębiu Dąbrowskim choruje 25 procent mieszkańców. W Krakowie 2 stycznia pogotowie ratunkowe interweniowało ponad 50 razy. Z powodu grypy odwołano spektakl w Teatrze im. Słowackiego. Na szczęście do wiosny już tylko 78 dni.
04'59 3 stycznia 1939 W Warszawie odbył się pogrzeb kardynała Aleksandra Kakowskiego, metropolity warszawskiego. Na placu Teatralnym metropolitę pożegnał prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Mszę św. żałobną celebrował prymas Polski kardynał August Hlond.
04'59 5 stycznia 1939 Najważniejszym wydarzeniem w Polsce, a może i w Europie było spotkanie ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z Adolfem Hitlerem w alpejskiej rezydencji kanclerza Rzeszy w Berchtesgaden. Hitler powitał Becka u wejścia do rezydencji Berghof. Warta przyboczna oddała ministrowi honory. W spotkaniu, obok Hitlera i Becka, uczestniczyli ze strony Niemiec: minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop i ambasador Rzeszy w Polsce Hans von Moltke. Z strony polskiej: dyrektor gabinetu ministra Michał Łubieński i ambasador Polski w Niemczech Józef Lipski. Audiencja trwała 3 godziny.
04'32 6 stycznia 1939 Minister Beck kontynuuje wizytę w Niemczech. 6 stycznia konferował z szefem dyplomacji Rzeszy Joachimem von Ribbentropem. Spotkanie odbyło się w Monachium w hotelu "Cztery pory roku". Ribbentrop sformułował już konkretne żądania: włączenie Gdańska do Rzeszy, przystąpienie Polski do paktu antykominternowskiego oraz eksterytorialnej autostrady i takiej samej linii kolejowej łączącej Prusy z Pomorzem.
05'04 7 stycznia 1939 W Warszawie odbył się pogrzeb Romana Dmowskiego. "Ilustrowany Kurier Codzienny" podawał: "Mszę św. pontyfikalną odprawia ks. biskup Szlagowski. Megafony zainstalowane na Rynku Staromiejskim i ul. Świętojańskiej transmitują nabożeństwo żałobne, dzięki czemu mogą w nim wziąć udział zgromadzone tłumy. Po nabożeństwie przemówienie żałobne wygłosił ks. prałat Marceli Nowakowski, podnosząc zasługi śp. zmarłego, mówiąc, że idee zmarłego objęły swym zasięgiem szerokie sfery społeczeństwa".
04'59 8 stycznia 1939 Prezydent Ignacy Mościcki wrócił z dwutygodniowego wypoczynku w Jaworzu i niedzielę spędził bardzo pracowicie. W tym dniu przyjmował na Zamku życzenia noworoczne. "Kurier Warszawski" pisał: "O godzinie 10.00 życzenia złożyli pracownicy kancelarii cywilnej, gabinetu wojskowego i korpusu dyplomatycznego. O 10.10 odwiedzili Zamek, aby złożyć życzenia kolejno: marszałek Edward Rydz-Śmigły, premier Felicjan Sławoj Składkowski, marszałek Sejmu Wacław Makowski, marszałek Senatu Bogusław Miedziński i ministrowie. Następnie prezydent wysłuchał mszy św. celebrowanej przez arcybiskupa Jana Galla, od którego także przyjął życzenia noworoczne. O 11.25 życzenia składała generalicja, a o godzinie 12.20 rozpoczęło się noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym".
04'41 9 stycznia 1939 Warszawa kocha teatr. Zajrzyjmy do "Kuriera Warszawskiego": "Od sześciu tygodni nie schodzi ze sceny "Maskarada" Jarosława Iwaszkiewicza w Teatrze Polskim. Główne role grają: Jadwiga Smolarska, Nina Andrycz, Marian Wyrzykowski i Jan Kreczmar. W Teatrze Małym już po raz 97. grana jest komedia Victoriena Sardou "Rozwiedźmy się" z Janiną Romanówną, Aleksandrem Węgierką i Wojciechem Wojteckim. Victorien Sardou, zmarły w 1908 roku, francuski komediopisarz jest w Polsce bardzo popularny. W Teatrze Letnim trwają próby komedii Madame San-Gene. Wystąpi kwiat polskiego aktorstwa: Katarzyna Hubscher, Irena Eichlerówna, Kazimierz Junosza–Stępkowski, Aleksander Żabczyński. Reżyseruje Jan Niewiarowicz".
05'00 10 stycznia 1939 Prasa informuje o konfliktach na świecie, a jest ich niemało. Już kilka lat trwa wojna chińsko-japońska w Mandżurii, w Europie też nie jest spokojnie. W decydującą fazę wkracza wojna domowa w Hiszpanii. A ponadto w każdej chwili może wybuchnąć konflikt czechosłowacko - węgierski. Odchodzą ostatni weterani powstania styczniowego. We Lwowie zmarł jeden z trzech mieszkających tam bohaterów roku 1863 - Tomasz Kaznowski. Przeżył 94 lata.
04'41 12 stycznia 1939 W warszawskim sądzie okręgowym dobiegł końca sensacyjny proces. Na ławie oskarżonych zasiedli prof. Leon Kozłowski, były premier i Tadeusz Zajączkowski, redaktor tygodnika "Polityka". Powodem procesu był głośny artykuł o masonerii pióra Leona Kozłowskiego, zamieszczony w "Polityce". Kozłowski wśród polskich masonów wymienił znanego działacza endeckiego, profesora Stanisława Strońskiego. Ten poczuł się obrażony i skierował sprawę do sądu.
05'01 13 stycznia 1939 Mroźna pogoda tylko w Tatrach i na dalekiej Wileńszczyźnie. Na pozostałym obszarze temperatury dodatnie lub zerowe. W Poznaniu, Łucku i Lublinie +2, w Białymstoku +1, w Warszawie i Łodzi i Zakopanem 0, na Kasprowym Wierchu -5, w Wilnie -6. W wielu rejonach kraju opady, ale nie śniegu, tylko deszczu. Cała prasa, od rządowej "Gazety Polskiej" do opozycyjnego "Robotnika", pisze o dobrej koniunkturze gospodarczej dla Polski. Trwa budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. 13 stycznia 1939 oddano do użytku Fabrykę Tworzyw Sztucznych w Lublinie. "Kurier Poranny" informuje, że Polska jest już samowystarczalna w produkcji tworzyw sztucznych.
04'32 14 stycznia 1939 Na warszawskich Powązkach pochowano prochy generała Tadeusza Tyszkiewicza. Był uczestnikiem powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich. Brał udział w powstaniu listopadowym. Po jego upadku wyemigrował do Francji. Zmarł w Paryżu w roku 1852 i został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise. Staraniem prawnuków generała jego prochy zostały sprowadzone do Polski i 14 stycznia uroczyście pochowane na Cmentarzu Powązkowskim. Nabożeństwo celebrował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina. Już ponad tydzień minął od spotkania Józefa Becka z Adolfem Hitlerem, a dopiero teraz ukazała się w prasie pierwsza informacja na ten temat. W dzienniku "Berliner Tagesblatt" czytamy: "Kiedy Adolf Hitler i Piłsudski zapoczątkowali w stosunkach między obu państwami nową erę, stawiając w miejsce sztucznych frontów wersalskich bezpośrednie porozumienie w sprawach spornych, metoda ich stała się wzorem do naśladowania. I dlatego jest rzeczą zrozumiałą, że polityka zagraniczna Berlina i Warszawy także w innej sytuacji, powstałej po konferencji monachijskiej, posługuje się konsekwentnie tą metodą".
04'19 15 stycznia 1939 Nigdzie w Polsce nie zanotowano ujemnej temperatury. W Łodzi +5, w Poznaniu i Gdyni +4, w Białymstoku +3, w Warszawie, Krakowie i Lwowie +2, w Wilnie, Zakopanem i na Kasprowym Wierchu +1. Jerzy Andrzejewski dostał nagrodę młodych (do 30 lat) Polskiej Akademii Literatury za powieść "Ład serca". Jego konkurentami byli między innymi Hanna Malewska, Teodor Parnicki, Stefan Otwinowski, Jerzy Pietrkiewicz i Adolf Rudnicki.
04'44 16 stycznia 1939 Jak wynika z badań Instytutu Gospodarstwa Społecznego, przeciętne mieszkanie robotnicze to jedna izba, w której mieszka nawet kilka osób, najczęściej bez urządzeń sanitarnych, pozbawionych dostępu nawet do światła dziennego. Szkolnictwo powszechne powiatu lubomelskiego obchodziło doniosłą uroczystość - 75 szkół w powiecie otrzymało nowe odbiorniki. W czasie uroczystości, których fragmenty transmitowane były przez lwowską rozgłośnię Polskiego Radia podniesiono z uznaniem wielki wysiłek całego starostwa powiatu, który będąc najbiedniejszym powiatem na Wołyniu wprowadził radio do wszystkich swoich szkół.
04'59 17 stycznia 1939 Nie ma zimy w Polsce. Podobnie jak w całej Europie. W Hamburgu zanotowano +13 stopni. A u nas temperatura od +10 na zachodzie do 0 na krańcach wschodnich. W wielu regionach kraju pada deszcz, na południu szczególnie obfity. Maria Dąbrowska zanotowała w swoich "Dziennikach": "Dzień zupełnie wiosenny, siedem stopni ciepła. 25 stycznia rozpoczyna oficjalną wizytę w Warszawie minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop". "National Zeitung" pisze, że minister Ribbentrop ma odwiedzić także Kraków i grób marszałka Piłsudskiego.
Section07

Cykl historyczny autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, Polskie Radio Program 1, 2009