X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska i Ukraina widzą w wodorze szansę dla regionu. Co na to Niemcy i Rosja?

23.04.2021 13:01
Polska oraz Ukraina wznawiają rozmowy o współpracy energetycznej w Partnerstwie Wschodnim, inicjując temat dostaw wodoru do Europy, być może z użyciem gazociągów nad Dnieprem. Równocześnie na ten sam temat prowadzą rozmowy Niemcy i Rosja, a Gazprom proponuje użycie  do transportu surowca powstający rurociąg Nord Stream 2.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Oleksiy Mark/shutterstock

Jak informuje portal biznesalert.pl, kolejny warsztat Panelu Energetycznego państw Partnerstwa Wschodniego został poświęcony współpracy w sektorze wodoru i gazów odnawialnych. Wydarzenie w formule online skupiło po raz kolejny kraje Unii Europejskiej oraz Partnerstwa Wschodniego na mocy inicjatywy Dyrektoriatu Generalnego Komisji Europejskiej do spraw Energii (DG ENER) oraz ministerstw odpowiedzialnych za energetykę Polski oraz Ukrainy.

Jak podczas wydarzenia zauważył Florian Ermacoraz, kierownik działu w DG ENER, znaczenie wodoru w polityce dekarbonizacji energetyki oraz transportu może być bardzo istotne. – Nie wszędzie wystarczy elektryfikacja, na przykład w sektorze stalowym z wielkimi emisjami dwutlenku węgla – tłumaczył. Podkreślił także wagę opłacalności ekonomicznej transformacji i wykorzystania dostępnych surowców.

Wodór, gazy odnawialne, biometan mają być tematami czterech kolejnych takich spotkań w 2021 roku. – Celem będzie rozmowa o budowie rynku wodoru i gromadzeniu środków na rozwój tych technologii – powiedział Witalij Kusznirow z ministerstwa energetyki Ukrainy. – Nasz kraj ma rozwinięty system przesyłowy gazu. Badamy możliwość transportu wodoru przez naszą infrastrukturę – dodał.

Z kolei dyrektor Florenckiej Szkoły Regulacji Jean-Michel Glachant mówił o perspektywach wykorzystania wodoru w krajach Partnerstwa Wschodniego ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Przypomniał, że Europejski Zielony Ład ma przyspieszyć transformację energetyczną jako narzędzie odbudowy gospodarczej, ale także uwzględniać jej sprawiedliwy charakter. Ta polityka staje się coraz bardziej międzynarodowa. Rozwój polityki wodorowej ma dotyczyć także Wspólnoty Energetycznej oraz Partnerstwa Wschodniego, które ma mieć potencjał zapewnienia elektrolizerów o mocy 40 GW, z czego 8 GW nad Dnieprem.

W obradach wzięli udział między innymi przedstawiciele Gaz-System, Lotosu oraz PGNiG. Pojawili się także przedstawiciele USA z misji amerykańskiej przy Unii Europejskiej oraz Departamentu Energii USA.

Tymczasem jak zauważa biznesalert.pl, 20 kwietnia ministerstwo energetyki Rosji i resort gospodarki oraz energetyki Niemiec podpisały wspólną deklarację woli współpracy na rzecz zrównoważonej energetyki. W jej ramach ma zostać utworzona grupę roboczą wysokiego szczebla, w tym podgrupę zajmującą się wodorem. Minister energetyki Rosji Paweł Sorokin wyraził nadzieję, że deklaracja będzie podstawą do wymiany doświadczeń w sprawie produkcji, magazynowania i transportu wodoru, a także pozwoli stworzyć sojusze na rzecz realizacji rosyjsko-niemieckich projektów 

Z kolei rosyjski koncern Gazprom przekonuje, iż mógłby dostarczać Europie wodór przez Nord Stream 2 i inne projekty rosyjskie. Niemcy potwierdziły, że rozmawiają na ten temat z Rosją.

Źródło: biznesalert.pl