X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Witold Gombrowicz

Gombrowicz po pięćdziesięciu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 09:22
Czy nadal zachwyca? Nie ulega kwestii, że wielka literatura – będąc wielką i będąc literaturą – powinna nas zachwycać, a przecież Gombrowicz był wielkim pisarzem. Wielkim pisarzem był.
Witold Gombrowicz
Witold GombrowiczFoto: Andrzej Wiernicki / East News

Chyba tylko niewielu ludziom w kraju jestem znany z gruntownej lektury moich – trudnych dosyć i ekscentrycznych – utworów. Więcej jest takich, co o mnie zasłyszeli i dla tych jestem przede wszystkim autorem "gęby" i "pupy" – pod znakiem tych dwóch potężnych mitów wszedłem do piśmiennictwa polskiego.

Na ile opisany powyżej przez Gombrowicza (fragment ze "Wspomnień polskich") stopień czytelniczej znajomości jego dzieła zmienił się przez ostatnie pół wieku? 50. rocznica śmierci autora "Ferdydurke" jest dobrą okazją, by wrócić do tych "trudnych dosyć i ekscentrycznych" utworów. By przyjrzeć się, jakie idee się za nimi kryją, jaką wizję świata, a przede wszystkim: człowieka przedstawia pisarz.

Trudno, mówiąc o twórczości tego pisarza, nie przypomnieć jego skomplikowanych życiowych losów. Zwłaszcza że wiele z jego dzieł jest w tak specyficzny i niejednoznaczny sposób naznaczonych obecnością autora. Co więcej (o czym mówi w jednym z nagrań  umieszczonych w niniejszym serwisie prof. Michał Głowiński), w przypadku Gombrowicza nie było dystansu między autorem a jego literaturą. "W życiu zachowywał się w ten sam sposób, co w książkach. Jedność stylu i człowieka jest tu zjawiskiem dość niezwykłym".

"On jest bardziej mistrzem przez gest, który pokazuje, a nie przez zbiór poglądów", mówił o Witoldzie Gombrowiczu prof. Jerzy Jarzębski. Na czym polega ów gest i na ile - pół wieku po śmierci pisarza – jest on wciąż aktualny? Zapraszamy do wysłuchania głosów składających się na serwis Gombrowicz.polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak