Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Boks
Section06

Boks

Boks należy do najstarszych dyscyplin olimpijskich, nie tylko jeżeli chodzi o igrzyska ery nowożytnej. Po raz pierwszy olimpijski turniej bokserski odbył się w 1904 roku w St. Louis.

Historia boksu sięga czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Dowodzą tego malowidła ścienne z tego okresu, znalezione w Egipcie, przedstawiające żołnierzy trenujących sport przypominający boks.

Jednakże dopiero Grecy rozwinęli sztukę szermierki na pięści i uczynili ją jednym z najpopularniejszych sportów starożytnego świata. Właśnie oni jako pierwsi zaczęli używać prymitywnych rękawic (zwanych caestus), sporządzanych ze skór zwierząt i wełnianych lub skórzanych kasków (amphotis). Znane były w Helladzie także inne akcesoria bokserskie, np. worki treningowe, wypełnione piaskiem lub suszonymi figami.

Boks był również bardzo popularny w Rzymie, jednakże wraz z upadkiem tego starożytnego imperium zaginęło zamiłowanie do tej dyscypliny. Dopiero po wielu wiekach boks odrodził się w krajach anglosaskich - Wielkiej Brytanii i USA.
W 1865 roku sir John Sholto, markiz Quennsbury, spisał reguły nowoczesnego boksu, z których część obowiązuje do dziś. Przepisy te m.in. nakazywały walkę w rękawicach, wyliczanie do 10 sekund po nokdaunie oraz wprowadzały trzyminutowe rundy i obowiązkową przerwę pomiędzy nimi.

Te zasady były stosowane na pierwszym turnieju olimpijskim w St. Louis w 1904 roku. Wówczas wystartowało zaledwie 44 zawodników w siedmiu kategoriach wagowych. Stopniowo jednak boks zyskiwał na znaczeniu, rosła liczba pięściarzy, przybywało także kategorii. W Tokio już po raz trzeci boksować będą kobiety.
W przeszłości biało-czerwoni odnosili wiele sukcesów. Szczególny okres triumfów polskiej szkoły boksu miał miejsce w latach 60. ubiegłego stulecia. Wtedy w trzech kolejnych igrzyskach Polacy zdobyli niemal 20 medali różnego koloru.

Pierwszy występ reprezentantów na olimpiadzie miał miejsce w 1924 roku w Paryżu. Na medale w tej dyscyplinie trzeba było jednak czekać do 1948 roku, kiedy to w Londynie Aleksy Antkiewicz zdobył brąz. Pierwsze złoto wywalczył w 1952 roku Zygmunt Chychła. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim jest Wojciech Bartnik - brązowy w Barcelonie (1992).

W Tokio Polskę reprezentować będą:

-51 kg kobiet – Sandra Drabik
-69 kg kobiet – Karolina Koszewska
-75 kg kobiet – Elżbieta Wójcik
-63 kg mężczyzn – Damian Durkacz

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49