Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Kajakarstwo
Section06

Kajakarstwo

Kajakarstwo wywodzi się z Ameryki Północnej i ma dwa niezależne od siebie źródła. Klasyczne kajaki wymyśliły ludy eskimoskie, którym były potrzebne do poruszania się i do połowów.

W języku eskimoskim słowo "ka-i-ak" oznacza "czółno eskimoskie". Jednocześnie Indianie mieszkający na terenach dzisiejszej Kanady poruszali się po rzekach łódkami nazywanymi "canoe", które budowano z wydrążonych pni drzew. To dało początek dzisiejszym kanadyjkom.

W Europie kajakarstwo zostało spopularyzowane przez brytyjskiego adwokata Johna MacGregora. W 1845 roku zbudował on kajak, który nazwał "Rob Roy". W ciągu kilkunastu lat przemierzył na nim wiele krajów Europy, pływając po rzekach i jeziorach. W 1866 roku MacGregor założył Royal Canoe Club (Królewski Klub Kajakowy), który stał się zalążkiem związku kajakowego.

W 1924 roku w Paryżu kajakarstwo klasyczne zadebiutowało jako dyscyplina pokazowa. Do grona sportów olimpijskich zostało włączone w Berlinie w 1936 roku.

Biało-czerwoni wywalczyli dotychczas 20 medali, ale żadnego złotego. Na ten dorobek składa się siedem srebrnych i 13 brązowych.

W Tokio Polskę reprezentować będą:
C1 kobiet (200 m) – Dorota Borowska
K1 kobiet (200 m) – Marta Walczykiewicz
K2 kobiet (500 m) – Karolina Naja/Anna Puławska
K4 kobiet (500 m) – Karolina Naja/Anna Puławska/Justyna Iskrzycka/ Helena Wiśniewska
C1 mężczyzn (1000 m) – Mateusz Kamiński
C2 mężczyzn (1000 m) – Wiktor Głazunow/Tomasz Barniak

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49