Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Kolarstwo torowe
Section06

Kolarstwo torowe

Kolarstwo pojawiło się już w pierwszych nowożytnych igrzyskach - w 1896 roku w Atenach. Przeprowadzono wtedy sześć konkurencji - pięć na torze i jedną na szosie. Od 1996 roku w programie olimpijskim jest także kolarstwo szosowe i górskie, a od Pekinu konkurencja BMX.

W XX wieku kolarstwo nieustannie zmieniało swoje oblicze. Pojawiały się nowe konkurencje, zapominano o dawnych. Nigdy jednak nie wypadło ono z programu olimpijskiego.

Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i lżejszej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

Na torze odbędzie się 12 konkurencji. Zarówno kobiety jak i mężczyźni wystartują w keirinie, omnium, sprintach indywidualnym i drużynowym oraz także drużynowo na dochodzenie. Wraca natomiast do programu olimpijskiego madison, czyli wyścig na punkty drużyn dwuosobowych. Mężczyźni walczyli już o medale w Sydney, Atenach i Pekinie, natomiast kobiety po raz pierwszy będą rywalizować na igrzyskach w tej konkurencji.

W Tokio Polskę reprezentować będą:

sprint indywidualny kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka

sprint drużynowy kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka

keirin kobiet – Urszula Łoś, Marlena Karwacka

madison kobiet – Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik

omnium kobiet – Daria Pikulik

sprint ind. mężczyzn – 2 miejsca*

sprint drużynowy mężczyzn – Polska (Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski)

keirin mężczyzn – 2 miejsca*

madison mężczyzn – Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski (rezerwowy: Wojciech Pszczolarski)

omnium mężczyzn – Szymon Sajnok

Kadra: Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Krzysztof Maksel, Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski + rezerwowi: Nikol Płosaj, Wojciech Pszczolarski, Rafał Sarnecki

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49