Freddie Mercury

Wanna pełna weny

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:00
Znaczna część repertuaru zespołu Queen była dziełem jego wokalisty. Mercury napisał kilkadziesiąt utworów, w tym sztandarowe hity grupy, takie jak "Bohemian Rhapsody" czy "We Are the Champions". Nigdy nie było wiadomo, kiedy dopadnie go wena twórcza, dlatego jego asystent ciągle nosił przy sobie notatnik do zapisywania pomysłów Freddiego. Zdarzało się, że natchnienie przychodziło w zupełnie nieoczekiwanych miejscach i sytuacjach…
Sporo piosenek grupy Queen Freddie stworzył do spółki z gitarzystą Brianem Mayem
Sporo piosenek grupy Queen Freddie stworzył do spółki z gitarzystą Brianem MayemFoto: Forum / Zuma Press / f84

Pewnego razu, leżąc w wannie w hotelu Hilton w Monachium, wokalista wpadł na pomysł, by stworzyć utwór w stylu Elvisa Presleya. Wymyślenie piosenki zajęło mu jakieś dziesięć minut, a efektem był "Crazy Little Thing Called Love" – pierwszy numer jeden na amerykańskiej liście przebojów w karierze Queen.

źródło: YouTube / Queen Official

Dużo bardziej skomplikowana była praca nad "Bohemian Rhapsody". Ta monumentalna kompozycja składa się tak naprawdę z trzech oddzielnie napisanych piosenek, które Freddie połączył w jedną całość. Wokalista miał gotowe zręby tego utworu jeszcze zanim powstał zespół Queen, a niektóre wykorzystane w nim fortepianowe pasaże zagrał ponoć po raz pierwszy na pianinie ustawionym u wezgłowia łóżka na wypadek, gdyby wena zaskoczyła go we śnie.