Freddie Mercury

Kim pan jest, panie Mercury?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:00
Urodzony 5 września 1946 roku na Zanzibarze Farrokh Bulsara musiał przejść długą drogę, zanim stał się znaną na całym świecie ikoną popkultury. Jego rodzice wywodzili się z ludu Parsów, indyjskich wyznawców zaratusztrianizmu.
Freddie Mercury w 1975 roku, niedługo przed ukazaniem się albumu Queen, A Night at the Opera
Freddie Mercury w 1975 roku, niedługo przed ukazaniem się albumu Queen, "A Night at the Opera"Foto: PAP / Retna / Chris Walter

Na fortepianie nauczył się grać jako kilkulatek, już po przeprowadzce do Indii – tam też w wieku 12 lat założył swój pierwszy zespół The Hectics, grający przeróbki rockandrollowych klasyków. To w czasach szkolnych zaczął używać imienia Freddie.

Drugą część scenicznego pseudonimu (a później oficjalnego nazwiska) przyjął już jako mieszkaniec Londynu, do którego przeniósł się w połowie lat 60. Studiował grafikę i design w tamtejszym Ealing Art College, a na życie zarabiał m.in. jako tragarz noszący walizki na lotnisku Heathrow.

W 1970 roku dołączył do gitarzysty Briana Maya i perkusisty Rogera Taylora, grających w zespole Smile. W ten sposób powstał zalążek grupy Queen, której skład uzupełnił basista John Deacon.