X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Senat uczcił 100. rocznicę śmierci Bolesława Prusa

Polskie Radio
Henryk Walczak 10.05.2012
Senat kuluary
Senat kuluary, foto: Wikipedia

Uchwałę oddającą hołd jednemu z najważniejszych XIX-wiecznych pisarzy polskich - Bolesławowi Prusowi - przyjął jednogłośnie dziś Senat. W ten sposób senatorowie uczcili przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci twórcy m.in. "Faraona" i "Lalki".

"W setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa Senat RP pragnie przypomnieć tę wyjątkową postać, oddając hołd wybitnemu patriocie, wszechstronnemu pisarzowi i dociekliwemu, odważnemu publicyście. +Faraon+, +Lalka+, +Emancypantki+ i inne powieści i nowele Bolesława Prusa, które wielokrotnie wznawiano, a niektóre przeniesiono na ekran filmowy, stały się dla pokoleń źródłem wiedzy o świecie, zawiłych procesach społeczno-politycznych, a nade wszystko - o naturze człowieka" - głosi tekst uchwały.
"Bolesław Prus odnosząc rany w Powstaniu Styczniowym pokazał, że jest zdolny do największych ofiar dla Ojczyzny, jednak w swej twórczości i publicystyce postulował potrzebę skutecznej pracy organicznej. Jako zwolennik mądrych kompromisów, z nadzieją witał każdy przejaw demokratyzacji stosunków politycznych, dając temu wyraz w artykułach, które ukazywały się na łamach poczytnych czasopism +Niwa+, +Kurier Warszawski+, +Nowiny+ i +Tygodnik Ilustrowany+. Krzewił kult nauki i postępu technicznego, zaś szansę ciemiężonego przez zaborców narodu widział w odradzaniu się jego sił duchowych i rozwijaniu potencjału intelektualnego" - przypomniano w uchwale.
W uchwale znalazł się też apel, by media, szkoły, uczelnie wyższe i środowiska opiniotwórcze przypomniały osobę Bolesława Prusa, którego dorobek "może być wzorem nie tylko dla współczesnych, ale i następnych pokoleń".Section02
Section03
Section04