Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 08.04.2019

Raport NASK o cyberbezpieczeństwie: technologie rozwijają się szybciej niż nasze wyobrażenia o tym procesie

2018 to rok konkretnych regulacji związanych z cyberbezpieczeństwem jak RODO czy ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zauważa w swoim raporcie Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Posłuchaj
  • Zastępca dyrektora do spraw cyberbezpieczeństwa i innowacji NASK Krzysztof Silicki mówi, że cyberbezpieczeństwo to zagadnienie ważne nie tylko w warstwie technologicznej, ale także na poziomie regulacji prawnych. (IAR)
  • Wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Karol Okoński - mówi, że kwestia przeciwdziałania zagrożeniom w sieci to w dużej mierze edukacja. (IAR)
  • Profesor Rafał Mrówka ze Szkoły Głównej Handlowej mówi, że skala rozwoju nowych, rewolucyjnych technologii jest tak niewyobrażalna, że trudno spodziewać się, by instytucje rządowe za tym nadążały. (IAR)
Czytaj także

Autorzy dokumentu podkreślają jednak, że to nie zapewnia całkowitej ochrony przed konkretnymi atakami. Specjaliści podkreślają, że technologie rozwijają się szybciej niż nasze wyobrażenia o tym procesie.

W siedzibie NASK w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu ubiegłego roku w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zastępca dyrektora do spraw cyberbezpieczeństwa i innowacji NASK Krzysztof Silicki powiedział, że cyberbezpieczeństwo to zagadnienie ważne nie tylko w warstwie technologicznej, ale także na poziomie regulacji prawnych.

Wśród zagrożeń, z którymi mamy teraz do czynienia w zakresie cyberbezpieczeństwa, specjaliści wymieniają technologie 5G i phishing - czyli próbę pozyskania haseł użytkownika służących do logowania na portale społecznościowe lub do określonych serwisów.

Wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Karol Okoński zwrócił uwagę, że kwestia przeciwdziałania zagrożeniom to w dużej mierze edukacja. Zaznaczył, że wdrażając nowe technologie, równolegle należy analizować ryzyko potencjalnych zagrożeń z tym związanych.

Profesor Rafał Mrówka ze Szkoły Głównej Handlowej podkreślił, że skala rozwoju nowych, rewolucyjnych technologii jest tak niewyobrażalna, że trudno spodziewać się, by instytucje rządowe za tym nadążały. Zaznaczył jednak, że nie jest to problem jedynie Polski, ale całego świata.

Zdaniem profesora, w dużym stopniu zagrożenia związane z cybezbezpieczeństwem związane są z mentalnością ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, ile danych można przekazać używając różnego rodzaju gadżetów elektronicznych.

Raport Państwowego Instytutu Badawczego NASK to podsumowanie ubiegłego roku w zakresie najważniejszych aktów legislacyjnych i strategicznych w Polsce, Unii Europejskiej, ONZ, NATO i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 

IAR, ak, NRG