Polskie Radio
Section05
cyberbezpieczeństwo

Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24, zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana ostrzegł, że oba te kraje "są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji". Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Gruzja Ukraina Bośnia i Hercegowina NATO cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo

Andruszkiewicz: w sieci toczy się wojna informacyjna, którą wygrywa Zachód

- Trzeba jasno powiedzieć: w tej szeroko rozumianej wojnie informacyjnej, która toczy się w internecie, wygrywa strona zachodnia: polska, ukraińska, NATO-wska - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Wskazał też na wspólne cechy kont, które szerzą prorosyjską propagandę w sieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Andruszkiewicz dezinformacja internet cyberbezpieczeństwo wojna 2022 Ukraina Rosja służby i bezpieczeństwo

Akcja #WłączWeryfikację. NASK ostrzega przed dezinformacją i fake newsami

Do informacji przekazywanych w mediach społecznościowych należy mieć ograniczone zaufanie i pamiętać, że mogą być one zmanipulowane albo zupełnie fałszywe. Przypominają o tym eksperci z NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, który w drugiej połowie kwietnia opublikował Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie dezinformacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA hakerzy cyberprzestępczość fake news nask cyberbezpieczeństwo

Kamil Basaj: w działania dezinformacyjne Rosji jest zaangażowany cały aparat państwowy

- Działania, które podejmuje Rosja w przestrzeni informacyjnej, mają charakter ciągły. (..) Tworzy je wielowymiarowy, szeroki aparat służb specjalnych oraz jego aktywności. Począwszy od kwestii inspirowania określonych wydarzeń, które następnie są poddawane ekspozycji w mediach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Basaj, prezes INFO OPS Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dezinformacja ŚWIAT Europa Rosja propaganda cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Czy wiemy, jak rozpoznać oszustwo w sieci? Jest nowe badanie

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl, co dziesiąty ankietowany nie wie, jak rozpoznać fałszywą wiadomość, w której cyberoszust powołuje się na bank lub instytucję publiczną, by wyłudzić dane osobowe. Co piąty z nas wie natomiast, jak rozpoznać maila, sfabrykowanego przez cyberprzestępcę. Eksperci przestrzegają przed próbami podszywania się przestępców m.in. pod Urząd Skarbowy.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo GOSPODARKA POLSKA finanse osobiste

Polskie start-upy tworzą coraz lepsze systemy cyberbezpieczeństwa. PARP łączy je z dużymi przedsiębiorstwami

Ponad 95 proc. polskich firm stosuje środki bezpieczeństwa ICT chroniące przed cyberatakami - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Firmy oferujące zabezpieczenia ICT mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programów PARP. Środki bezpieczeństwa ICT w znaczniej zostały opracowane przez rodzime startupy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberbezpieczeństwo PARP firma dofinansowanie rozwój startup