Polskie Radio
Section05
cyberbezpieczeństwo

Żerowanie na koronawirusie. Resort cyfryzacji będzie walczył z oszustami

Walka z pandemią trwa także w Internecie. Zagrożenie wirusem wykorzystują bowiem oszuści. Oferując np. nieistniejące szczepionki i inne medykamenty, próbują wyłudzić przelewy. Aby się przed nimi bronić, Ministerstwo Cyfryzacji, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi: Orange Polska, Polkomtel, P4 i T-Mobile.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji oszustwo oszustwa

"W stanach nadzwyczajnych łatwiej nas oszukać". Maciej Kawecki o cyberprzestępcach w czasach pandemii

- Przenieśliśmy się do sieci, zmniejszyła się nasza czujność - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. - Są ludzie, którzy chcą w sieci zarobić, chcą mieć chwilę sławy. Jedynym mechanizmem jest wbudowanie w sobie krytycznego kręgosłupa podejścia do rzeczywistości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość społeczeństwo

Ekspert: do przekazu informacyjnego o koronawirusie z Chin trzeba mieć dystans

- Mamy do czynienia ze zdarzeniem, które wywołuje lęk przed zakażeniem się. W sieci w wyniku wywoływania lęku nastąpiła destabilizacja środowiska informacyjnego. Osoby, które np. mają predyspozycje do obniżonego zaufania do środków masowego przekazu, zaczynają opierać proces kształtowania poglądu o koronawirusie w oparciu o plotki - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus wirus wirusy zdrowie choroby zakaźne cyberbezpieczeństwo fake news

Rosja może ingerować w wybory w Polsce. ABW ostrzega

W oficjalnym czasopiśmie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - "Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - opublikowano artykuł z analizą rosyjskich ingerencji w proces wyborczy innych państw oraz zaleceniami do wdrożenia w Polsce. Wśród wniosków konieczność zabezpieczenia się przed i przygotowania na możliwe "operacje informacyjno-psychologiczne".
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa ABW POLSKA Rosja Przemysław Goławski

Minister cyfryzacji: nie przewidujemy likwidacji prawa jazdy w wersji plastikowej

– Prawo jazdy w wersji plastikowej jest niezbędne w krajach europejskich i dlatego nie zamierzamy go likwidować. Chodzi o to, abyśmy nie musieli tego wozić ze sobą w Polsce, ale aby wdrożyć takie rozwiązanie, potrzebna jest zmiana ustawy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka cyfryzacja Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski cyberbezpieczeństwo e-recepty