Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Wyłudził miliard dolarów. Zaoferowano ogromną nagrodę

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia nałożyły sankcje na obywatela Rosji Dmitrija Choroszewa, który został zidentyfikowany jako jeden z liderów LockBit. Ta grupa hakerska jest odpowiedzialna za wyłudzenie ponad miliarda dolarów od tysięcy ofiar na całym świecie. Departament Stanu USA za pomoc w zatrzymaniu mężczyzny zaoferował 10 milionów dolarów nagrody.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania USA Rosja GOSPODARKA cyberprzestępczość bezpieczeństwo danych

Walka z cyberoszustami. Operatorzy będą blokować podejrzane SMS-y

Od 16 kwietnia operatorzy sieci komórkowych muszą zgłaszać do CERT, funkcjonującego przy NASK, potencjalne oszustwa SMS-owe. - Próbujemy działać i mamy rozwiązania, które są naprawdę pionierskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska z CERT Polska. W jaki sposób będzie przebiegać walka z cyberprzestępcami?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cert cert polska cyberprzestępczość oszustwa Iwona Prószyńska phishing

Wyciek danych do dark webu. Dziesiątki miliardów plików

Do sieci dark web wyciekły 54 miliardy plików cookie. Są to główne narzędzia hakerów do kradzieży danych i zdobywania dostępu do wrażliwych systemów - wynika z przeprowadzonych badań. Eksperci NASK ostrzegają, że "ciasteczka" mogą służyć do wykradania poufnych informacji.
Zobacz więcej na temat:  haker hakerzy cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia cyberbezpieczeńswo internet ŚWIAT dane osobowe GOSPODARKA

Cyberprzestępcy coraz bardziej aktywni. Rośnie liczba ataków

W 2022 roku było około 40 tysięcy naruszeń cyberbezpieczeństwa, ale w 2023 roku już 80 tysięcy. Te dane przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. - Rok do roku jest to wzrost o 100 proc. A pierwszy kwartał 2024 roku wskazuje, że tych incydentów w tym roku będzie jeszcze więcej - dodał wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość hakerzy Ministerstwo Cyfryzacji służby i bezpieczeństwo POLSKA