Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Ataki hakerskie i bezpieczeństwo rządowych systemów. Cieszyński: poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział, że ataki hybrydowe na serwisy rządowe trwają, jednak są nieskuteczne. W opinii gościa Programu 1 Polskiego Radia wysoka jakość polskiej ochrony skłoniła atakujących do szukania nowych celów. Jego zdaniem wczorajsze cyberataki dowodzą sprytu osób, które próbowały włamać się na strony mediów, mających wpływ na życie społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Janusz Cieszyński cyberprzestępczość Katarzyna Gójska

Oszustwa telefoniczne nowej generacji. Przestępcy mogą naśladować głos kogoś nam bliskiego

Oszuści zaczynają wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję, do wyłudzenia naszych danych, a w konsekwencji pieniędzy. Co zrobić, żeby nie dać się okraść? - Jedynym rozwiązaniem jest zasada ograniczonego zaufania - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Dalewski, ekspert ds. IT. Jak to wygląda w praktyce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberprzestępczość oszustwo sztuczna inteligencja

Próby kradzieży danych i szkodliwe oprogramowanie. NASK ostrzega przed cyberatakami

NASK ostrzegła w czwartek przed przestępcami, którzy podszywając się pod bank PKO S.A. wysyłają szkodliwe oprogramowanie. Odrębne ostrzeżenie wystosowano dla klientów Poczty Polskiej - oszuści próbują wykraść dane logowania do bankowości elektronicznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infrastruktura krytyczna POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Premier Morawiecki: w Katowicach ulokowane będzie centrum informatyczne Komisji Nadzoru Finansowego

- Tutaj w Katowicach, na Śląsku, ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki KNF cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Katowice POLSKA Europejski Kongres Gospodarczy

ANALIZA Francja chce ograniczyć dzieciom dostęp do social mediów. Restrykcje stosują też inne kraje

Francuscy parlamentarzyści chcą wprowadzić prawo, zgodnie z którym nieletni poniżej 15. roku życia będą potrzebowali zgody rodziców, by założyć konto na portalu społecznościowym. Z kolei w amerykańskim stanie Utah uchwalono przepisy, które limit wieku ustalają na 18 lat. Najsurowsze obostrzenia dla dzieci młodzieży wprowadzono w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość Chiny media społecznościowe dzieci rodzina cyberbezpieczeństwo

Aplikacje aktualizuj natychmiast. Ale dlaczego we wtorek?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się dla nas codziennością. Smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne pomagają nam w pracy, zabawie oraz komunikacji z innymi ludźmi. Jednakże aby cieszyć się ich pełną funkcjonalnością, musimy regularnie aktualizować oprogramowanie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe aplikacje mobilne aplikacje bezpieczeństwo danych cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość

Polska wśród głównych celów rosyjskich cyberataków. "Odnotowano 114 incydentów"

W opublikowanym w środę raporcie firmy Thales podsumowano, że "Europa wschodnia i północna jest głównym celem cyberataków". Jak dodano, "w ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 114 incydentów związanych z wojną". Coraz częściej atakowane sa także państwa kandydujące do członkostwa w UE.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberataki POLSKA internet Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie UE Europa nask

Polska wśród głównych celów rosyjskich cyberataków. "Odnotowano 114 incydentów"

W opublikowanym w środę raporcie firmy Thales podsumowano, że "Europa wschodnia i północna jest głównym celem cyberataków". Jak dodano, "w ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 114 incydentów związanych z wojną". Coraz częściej atakowane sa także państwa kandydujące do członkostwa w UE.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberataki internet Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie UE Europa nask