Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 13.07.2012

Polacy czują się młodo, ale boją się starości

Polacy uważają, że starość zaczyna się w wieku 63 lat, a młodość kończy w wieku 37 lat - wynika z badania CBOS "Polacy wobec własnej starości".
Polacy czują się młodo, ale boją się starościGlow Images/East News

Z szacunków badanych wynika, że wiek dojrzały to okres między 37 a 63 rokiem życia, choć granica ta przesuwa się wraz z wiekiem ankietowanych. Dla najmłodszych badanych (18-24 lata) starość rozpoczyna się w wieku 59 lat i 9 miesięcy, natomiast dla najstarszych (mających 65 lat i więcej) - ponad 5 lat później, w wieku 65 lat i 5 miesięcy.

Z uzyskanych przez CBOS deklaracji wynika, że nieco ponad dwie piąte dorosłych mieszkańców Polski uznaje się za ludzi młodych, prawie dwie piąte, za osoby w średnim wieku, a jedna piąta za osoby starsze.

Dla zdecydowanej większości Polaków starość wiąże się z obawami. Jedynie nieliczni nie odczuwają lęku przed tym okresem życia (6%). Niezależnie od wieku i własnej sytuacji życiowej, Polacy myśląc o starości najbardziej obawiają się chorób, niedołężności, utraty pamięci (73%). Ponad połowa (56%) boi się utraty samodzielności, bycia ciężarem dla innych, uzależnienia od innych ludzi.

Prawie dwie trzecie ankietowanych na starość chciałoby mieszkać we własnym mieszkaniu korzystając z pomocy bliskich. Co siódmemu ankietowanemu (15%) odpowiadałoby zamieszkanie razem z dziećmi, wnukami lub dalszą rodziną. Bardzo rzadko Polacy rozważają możliwość zamieszkania w domu spokojnej starości.

Badanie przeprowadzono w dniach 10 - 16 maja 2012 roku na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, mr